Wydarzenia
 
Maksymalizuj
Minimalizuj

Targi, wystawy

Wykaz
Opis

XVII Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG 2024 oraz Giełda Top Wynalazków nagrodzonych na Światowych Targach Wynalazczości w roku 2023
21-23 maja 2024 r., Katowice

 

 

Centralny Instytut Ochrony Pracy – PIB zaprasza odwiedzających na swoje stoisko zlokalizowane w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w sercu Katowic.

 

Międzynarodowi wystawcy, innowatorzy i wynalazcy jak co roku zaprezentują swoje rozwiązania w ramach przedsięwzięcia wystawienniczego oraz towarzyszącego mu konkursu wynalazków podczas 17. już edycji Międzynarodowych Targów INTARG, które odbędą się w dniach 21-23 maja br.

 

Na ekspozycji CIOP-PIB prezentowane będą 3 rozwiązania, które opracowano w Instytucie:

 

 

Pierwsze z nich bierze udział w konkursie wynalazków towarzyszącym targom.

 

Kompozyt epoksydowy to materiał przeznaczony do wytwarzania konstrukcji o dużej wytrzymałości do zastosowań przemysłowych. Posiada wyjątkowy układ tkanin i antypiren o zredukowanej palności i emisji dymu w trakcie spalania. Dodatkowo charakteryzuje się lepszą odpornością na uderzenie lub przecięcie nożem, w porównaniu z kompozytem z włókna szklanego. Może mieć zastosowanie w transporcie czy budownictwie.

 

Drugie rozwiązanie łączy w sobie właściwości wysokiej izolacji cieplnej (np. przy pracy w niskich temperaturach) oraz chłodzenia organizmu przy zwiększonym wysiłku fizycznym i zwiększonym wydzielaniu potu. Stąd możliwość noszenia kamizelki na obie strony, w zależności od warunków otoczenia.

 

To rozwiązanie wyróżniono Złotym Medalem ubiegłej edycji targów INTARG 2023, a w tym roku prezentowane jest w ramach Giełdy Top Wynalazków nagrodzonych na międzynarodowych targach wynalazczości.

 

W przypadku trzeciego rozwiązania innowacją jest wykorzystanie materiałów polimerowych o właściwościach samonaprawiających w obuwiu ochronnym, co wydłuża czas jego użytkowania i wpływa na poprawę bezpieczeństwa pracy. W razie  mikrouszkodzenia mikrokapsułka rozpada się, uwalniając substancję regenerującą, która w wyniku polimeryzacji zamyka pęknięcie.

 

To rozwiązanie w postaci Samonaprawiających się podeszew obuwia ochronnego wyróżniono Srebrnym Medalem edycji targów INTARG 2022.

 

W dniach 21-23 maja br. wstęp na teren targów jest bezpłatny dla zwiedzających. Organizatorzy i wystawcy  serdecznie zapraszają w godzinach 10:00 -17.00.