|
Aplikacja mobilna wspomagająca prawidłowe dopasowanie półmasek do wymiarów twarzy użytkownika
Aplikacja mobilna Size 4 Face dostarcza użytkownikowi sprzętu ochrony układu oddechowego informatyczne narzędzie wspomagające dopasowanie rozmiaru półmasek do indywidualnych wymiarów twarzy.
Głównym zadaniem aplikacji Size 4 Face jest ułatwienie potencjalnym użytkownikom poprawnego dopasowania rodzaju półmaski do indywidualnych wymiarów twarzy (uprzednio zaklasyfikowanej do jednego z pięciu rozmiarów) oraz wskazanie z bazy danych zawartych w aplikacji przykładowych modeli półmasek o odpowiednim rozmiarze, dostępnych na rynku. Aplikacja na podstawie wykonanego pomiaru twarzy przyporządkowuje ją do jednego z pięciu rozmiarów opisanych jako: mały, krótki-szeroki, średni, długi-wąski i duży. Rozmiary te zostały zdefiniowane w normach ISO/TS 16976-2:2015 oraz ISO 16900-5:2016. W aplikacji zawarto również wiele dodatkowych informacji wspomagających prawidłowe użytkowanie sprzętu ochrony układu oddechowego, które umieszczono w rozwijalnym MENU. W MENU można znaleźć: - informacje o aplikacji, - instrukcję użycia aplikacji, - prawidłowy dobór sprzętu ochrony układu oddechowego, - opis konserwacji sprzętu ochrony układu oddechowego, - podstawowe dane na temat wskaźników ochrony, - bazę półmasek.
Aplikacja dostępna jest w języku polskim i angielskim i działa w trybie offline. Dane pomiarowe nie są przechowywane w aplikacji, ani w jakikolwiek sposób zapisywane. Aplikacja korzysta z technologii wirtualnej rzeczywistości 3D, gdzie generowane jest kilkadziesiąt tysięcy punktów w przestrzeni w celu uzyskania mapy głębi. Analizę danych trójwymiarowych zapewnia narzędzie ARCore. Wszelkie narzędzia wykorzystywane w projekcie są natywnie, dostępne w systemie Android i nie wymagają połączenia internetowego. Wymagania sprzętowe i systemowe aplikacji: Wybrana metoda opierająca się o narzędzie ARCore wymaga uruchomienia aplikacji na telefonie: - z systemem Android w wersji minimum 7.0, - obsługującym OpenGL w wersji minimum 3.0, - posiadającym kamerę frontową, - opcjonalnie posiadającym wbudowany sensor głębi (dla wyższej dokładności pomiaru). Aplikacja opracowana na podstawie wyników V etapu programu wieloletniego „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”, finansowanego w latach 2020-2022 w zakresie zadań służb państwowych ze środków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Koordynator Programu: Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy
|