Zaproszenie do współpracy w obszarze oceny ryzyka rozwoju dolegliwości mięśniowo-szkieletowych
Zaproszenie do współpracy w obszarze oceny ryzyka rozwoju dolegliwości mięśniowo-szkieletowych
W ramach realizacji zadania badawczego poświęconego określeniu składowych ryzyka rozwoju dolegliwości mięśniowo-szkieletowych możemy przeprowadzić bezkosztową ocenę ryzyka na wybranych stanowiskach pracy.
Ocena przeprowadzana zostanie na podstawie rejestracji filmowej pracownika wykonującego codzienne czynności pracy oraz wypełnionych przez niego ankiet. Wynikiem oceny będzie raport dla każdego ocenianego stanowiska pracy, składający się z trzech części:
- charakterystyki stanowiska pracy,
- oceny obciążenia i ryzyka
- rekomendacji odnoszących się do kierunku zmian, jakie powinny być przeprowadzone na ocenianym stanowisku pracy.
W pierwszej części raportu zamieszczony zostanie schemat dnia pracy zawierający zestaw czynności połączonych w operacje podstawowe, a następnie w operacje główne, z podaniem czasu trwania każdej z czynności składających się na operacje oraz częstości powtórzeń każdej z operacji. W drugiej części raportu przedstawione będą wartości wskaźników oceny obciążenia i ryzyka rozwoju dolegliwości mięśniowo-szkieletowych dla całego dnia pracy i poszczególnych operacji, a także wartość poziomu obciążenia każdej z czynności. W trzeciej części dotyczącej rekomendacji zawarte będą wskazówki co do zmian, jakie należy przeprowadzić na stanowisku pracy, ze wskazaniem na najbardziej obciążające operacje i czynności pracy.
Raport będzie zawierał także łączną ocenę i rekomendacje dla wszystkich stanowisk pracy podlegających ocenie w danym zakładzie i zostanie uzupełniony opisem metodyki pomiarów i oceny.
Zgłoszenie przedsiębiorstwa do programu nie oznacza automatycznej kwalifikacji.
Zgłoszenia oraz ewentualne zapytania prosimy przesyłać do:
Prof. dr hab. inż. Danuta Roman-Liu
Centralny Instytut Ochrony Prac – Państwowy Instytut Badawczy
Zakład Ergonomii
e-mail: daliu@ciop.pl