O chorobie - Choroba niedokrwienna serca

O chorobie

Choroba niedokrwienna serca

Choroba niedokrwienna serca jest częstym schorzeniem układu sercowo-naczyniowego, szczególnie w państwach rozwiniętych.

Przyczynąchorobyniedokrwiennej sercajest narastanie blaszek miażdżycowych w łożysku naczyń tętniczych serca, które prowadzi do ograniczenia przez nie przepływu krwi, bądź współistniejąca, a rzadziej izolowana dysfunkcja mikrokrążenia wieńcowego. Na chorobęniedokrwienną serca częściejchorują osoby w wieku produkcyjnym, z przewagą mężczyzn w wieku 40 – 55 lat. Wśród osób starszych (powyżej 55 r.ż.) zapadalność ukobiet imężczyzn jest podobna. Choroba niedokrwienna serca może prowadzić do zawału serca i nagłego zgonu, jest też przyczyną pozawałowej i niedokrwiennej niewydolności serca.

Objawy choroby niedokrwiennej serca zależą od jej postaci:

  • postać stabilna: ból w klatce piersiowej, zazwyczaj zlokalizowany za mostkiem, określany jako dławienie, gniecenie, rozpieranie, pieczenie czypalenie; ból często promieniuje wstronęszyi,gardła,nadbrzusza, lewego lub, rzadziej, prawego barku, może mu towarzyszyć drętwienie rąk. W tej postaci ból występuje podczas intensywnego wysiłku fizycznego, nie pojawia się podczas normalnej dziennej aktywności
  • postać niestabilna: przedłużający się ból za mostkiem, niereagujący na nitroglicerynę, pojawiający się niezależnie od wysiłku fizycznego lub stresu.

Klasyfikacja choroby niedokrwiennej serca jest oparta na częstości pojawiania się dolegliwości bólowych (tab. 1)

Tabela 1. Skala zaawansowania choroby niedokrwiennej serca (dławicy piersiowej)
opracowana przez Canadian Cardiovascular Society (Skala CCS), [2]

Klasa
Klasa I – bóle w klatce piersiowej (dławicowe) jedynie podczas ciężkich wysiłków
Klasa II – niewielkie bóle w klatce piersiowej (dławicowe) podczas wykonywania zwykłych czynności; pojawiają się np. podczas szybkiego wchodzenia po schodach, na drugie piętro i wyżej
Klasa III – znaczne dolegliwości wieńcowe, np. podczas wolnego wchodzenia na pierwsze piętro
Klasa IV – bóle w klatce piersiowej (dławicowe) podczas niewielkich wysiłków i bóle w spoczynku

Rozpoznanie choroby niedokrwiennej serca jest oparte na wywiadzie (zgłaszanych objawach) oraz spoczynkowym badaniu elektrokardiograficznym (EKG). Do potwierdzenia diagnozy często konieczne są badania dodatkowe: elektrokardiograficzna próba obciążeniowa, badanie echokardiograficzne, ewentualnie scyntygrafia serca, 24-godzinne monitorowanie EKG metodą Holtera, rezonans magnetyczny i koronarografia.

___________________________

[2.] Campeau L.: Grading of angina pectoris. Circulation 1976, 54:522533.

 
0
0
0
1
0
0
8
8