Aktualności FL

 

17.11.2023

 

Listopad to zwyczajowo już miesiąc wręczania Kart Liderów Bezpiecznej Pracy oraz nominacji dla nowych członków Forum Liderów.

 

W tym roku uroczystość wręczenie Kart Liderów Bezpiecznej Pracy oraz nominacji dla nowych członków Forum Liderów towarzyszyła XXVI dorocznej konferencji Forum Liderów Bezpiecznej Pracy pt. "Cyfrowa era - możliwości i wyzwania w zakresie bezpieczeństwa pracy”, która odbyła się w dniach 15-16 listopada 2023 r. w Zamku w Gniewie oraz w Kwidzynie (dzięki gościnności Jabil Poland Sp. z o.o., współorganizatora tej konferencji).

 

Obecnie Forum Liderów tworzy zatem 180 przedsiębiorstw i instytucji, które mogą być stawiane za wzór do naśladowania w kwestiach związanych z bezpieczeństwem pracy oraz szeroko rozumianą kulturą bezpiecznej pracy w Polsce.

 

W gronie Liderów Bezpiecznej Pracy najwyższe uznanie należy się członkom wyróżnionym Kartami Złotymi. Podczas uroczystości na Zamku w Gniewie ZŁOTE KARTY LIDERA BEZPIECZNEJ PRACY otrzymali:
 Delpharm Poznań Spółka Akcyjna
 ENEA Elektrownia Połaniec Spółka Akcyjna
 Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A.
 Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A.
 Grupa Kapitałowa Polimex Mostostal
 Grupa Żywiec S.A. Browar w Elblągu
 Huta Bankowa Sp. z o.o.
 Iławskie Przedsiębiorstwo Budowlane IPB Sp. z o.o.
 Jabil Poland Sp. z o.o.
 Kimball Electronics Poland Sp. z o.o.
 Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A.
 ORLEN S.A.
 PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA - Oddział Elektrownia Bełchatów
 Rejonowe Warsztaty Techniczne w Żurawicy
 Zespół Oddziałów PGNiG ORLEN S.A.

 

 

SREBRNE KARTY LIDERA BEZPIECZNEJ PRACY odebrali:
 Enea Bioenergia Sp. z o.o.
 Faraone Poland Sp. z o.o.
 Inowrocławskie Kopalnie Soli SOLINO S.A.
 Kongsberg Maritime CM Sp. z o.o.
 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Rybniku.

 

 

Wśród laureatów ZIELONYCH KART LIDERÓW BEZPIECZNEJ PRACY znaleźli się:
 CIECH S.A.
 Dell Products (Poland) Sp. z o.o.
 ISS Facility Services Sp. z o.o.
 Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.
 Siemens Healthcare sp. z o.o.
 Xylem Lowara Vogel Polska Sp. z o.o.

 

 

Podobnie jak w latach ubiegłych, podczas uroczystości wręczono nie tylko Karty, ale również NOMINACJE DLA NOWYCH CZŁONKÓW FORUM LIDERÓW.
W tym roku nominacje odebrały:
 DUON Dystrybucja
 Fiege E-Com Logistics Sp. z o.o.
 Lubelski Węgiel Bogdanka
 Lüttgens Polska Sp. z o.o.
 PERN S.A.
 PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
 Rafineria Gdańska Sp. z o.o.
 Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska Sp. z o.o.
 Santander Bank Polska
 Visscher-Caravelle Poland.

 

 

Gratulujemy wszystkim wyróżnionym przedsiębiorstwom i życzymy dalszych sukcesów w działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa i warunków pracy!!!

 

17.08.2023

 

W tym roku część członków Forum Liderów Bezpiecznej Pracy włączyła się w obchody Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy 28 kwietnia 2023. Działania zrealizowali m.in.:

  • Grupie CIECH
  • KGHM Polska Miedź S.A.
  • Lowara Voger Polska Sp. z o.o.
  • Oddziały PGNiG ORLEN S.A.

 

 

Przykłady  zrealizowanych działań na stronie:
https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/appmanager/ciop/pl?_nfpb=true&_pageLabel=P55800141711616058046228&html_tresc_root_id=300012266&html_tresc_id=300014906&html_klucz=123456&html_klucz_spis

 

 

7.06.2023

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich członków Forum Liderów Bezpiecznej Pracy do współpracy w ramach projektu badawczego pt. „Analiza zawartości frakcji nano w aerozolach środowiska pracy i środowiska zewnętrznego”.
Projekt jest realizowany w Pracowni Aerozoli, Filtracji i Wentylacji Zakładu Zagrożeń Chemicznych, Pyłowych i Biologicznych CIOP-PIB w ramach Rządowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa i Warunków Pracy – VI etap. Jego celem jest poszerzanie i upowszechnianie wiedzy na temat zawartości frakcji nano (cząstek o rozmiarach 1-100 nm) w aerozolach występujących w środowisku pracy oraz powietrzu atmosferycznym.
W przypadku środowiska pracy celem jest zbadanie emisji frakcji nano z procesów, w trakcie których występuje lub może występować generowanie pyłów, lub w których nanomateriały są używane a nanoobiekty mogą powstawać spontanicznie.
W ramach projektu zostaną przeprowadzone badania obejmujące określenie stężenia liczbowego i masowego nanoobiektów w powietrzu na stanowisku pracy (metodą licznikową oraz stężenia masowego frakcji wdychalnej i respirabilnej metodą grawimetryczną). Pobrana zostanie również próbka aerozolu do oceny morfologii i składu chemicznego cząstek analizą mikroskopową SEM/EDS. Otrzymane wyniki zostaną ze sobą porównane i na tej podstawie zostanie oszacowany udział frakcji nano w powstającym w trakcie procesu aerozolu.
Badania polegałyby na przeprowadzeniu pomiarów przez 6 godzin na danym stanowisku pracy, ale bez czynnego udziału pracowników. Byłyby to badania stacjonarne, nie wpływające na ciągłość prowadzonego procesu ani nie utrudniające go. Możliwe jest wykonanie badań na kilku stanowiskach pracy obejmujących różne procesy w kolejnych dniach. Konieczne byłoby umożliwienie ustawienia stołu (100x60 cm) ze sprzętem pomiarowym lub samych urządzeń na stanowisku.
Wyniki badań będą zanonimizowane i zostaną wykorzystane jedynie do opracowania sprawozdania z danego etapu projektu, artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz materiałów do aktualizacji bazy CHEMPYŁ (gałąź przemysłu, przykładowy zakład i konkretny proces lub stanowisko pracy, np. przemysł metalowy, spawanie konstrukcji stalowych, spawacz).
Przedsiębiorstwa, które wezmą udział w projekcie otrzymają wyniki badania w postaci sprawozdania. Wyniki tych badań będą pomocne w optymalizacji doboru środków ochrony pracowników i identyfikowaniu czynności, podczas których następuje emisja nanoobiektów

Kontakt w sprawie udziału w projekcie:  
mgr inż. Adrian Okołowicz
Pracownia Aerozoli, Filtracji i Wentylacji Zakładu Zagrożeń Chemicznych, Pyłowych i Biologicznych CIOP-PIB

adrian.okolowicz@ciop.pl, tel. 22 623 32 67

 

11.05.2023

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich członków Forum Liderów do udziału w projekcie badawczym pt. „Określenie składowych obciążenia biomechanicznego i psychicznego jako komponentów ryzyka rozwoju dolegliwości mięśniowo-szkieletowych”. Projekt jest realizowany w ramach VI etapu programu wieloletniego pn. „Rządowy Program Poprawy Bezpieczeństwa i Warunków Pracy” (okres realizacji: lata 2023-2025).

W ramach realizacji projektu proponujemy bezpłatne przeprowadzenie oceny ryzyka rozwoju dolegliwości mięśniowo-szkieletowych na stanowiskach pracy w Państwa przedsiębiorstwie. Ocena zostanie przeprowadzona przez ekspertów z CIOP-PIB na podstawie rejestracji filmowej pracownika wykonującego codzienne czynności pracy oraz wypełnionych przez niego ankiet (dzięki czemu nie zakłóci ciągłości pracy).
Wynikiem oceny będzie raport dla każdego ocenianego stanowiska pracy, zawierający m.in. łączną ocenę i rekomendacje dla wszystkich stanowisk pracy podlegających ocenie. 

Więcej informacji na temat projektu: prof. dr hab. inż. Danuta Roman-Liu (tel. 22 623-32-75, e-mail: daliu@ciop.pl).

 

 

4.05.2023 r.

 

Zapraszamy wszystkich pracowników służby bhp reprezentujących członków Forum Liderów Bezpiecznej Pracy do wniosków o certyfikację kompetencji specjalistów oraz wykładowców bezpieczeństwa i higieny pracy.

Certyfikacja jest prowadzona w Ośrodku Oceny i Doskonalenia Kompetencji BHP naszego Instytutu, we współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Pracowników Służby BHP.

Proces certyfikacji potwierdza profesjonalizm i wysoki standard oferowanych usług w dziedzinie bhp. Jest to inwestycja przekładająca się na zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy, i prowadząca do podniesienia wydajności firm z którymi specjaliści i wykładowcy współpracują, ponieważ chroni pracowników oraz zabezpiecza pracodawców przed ryzykiem strat finansowych.

Szczegółowe informacje oraz kontakt do osoby odpowiedzialnej są dostępne na stronie:
https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/appmanager/ciop/pl?_nfpb=true&_pageLabel=P1400137871334834387178&html_tresc_root_id=17198&html_tresc_id=11385&html_klucz=17198&html_klucz_spis&fbclid=IwAR15LGHrBKCEE8ZTurywWoM1iWERrD5Vqz_nwLalrGmyyRApmhII7NQuTFA

 

 

31.03.2023

 

W ramach Narodowego Programu CIOP-PIB realizuje projekt pn. „Opracowanie programu edukacji zdrowotnej dla pracowników starszych z uwzględnieniem rodzaju wykonywanej pracy (praca umysłowa, praca fizyczna)”. W projekcie tym powstał program pn. " Dbaj o zdrowie całe życie", uwzględniający m.in. wpływ wieku na układ termoregulacji, a także zasady prawidłowego żywienia u osób 45+.
Na koniec marca br. szkolenie dotyczące tematyki projektu zostało przeprowadzopne w Siemens Healthineers Poland.

 

 

 

8.03.2023

 

W ramach obchodów Dnia Kobiet Limileds Polska S.A. zorganizowało działania informacyjne skierowane do kobiet, dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia. W działaniach zostały wykorzystane m.in. materiały informacyjne z CIOP-PIB opracowane w ramach V etapu programu wieloletniego „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”, w tym plakaty bezpieczeństwa pracy.

 

 

3.03.2023

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich członków Forum Liderów do współpracy przy realizacji projektu międzynarodowego dot. optymalizacji warunków pracy hybrydowej pod kątem dbałości o zdrowie i dobre samopoczucie pracowników.

CIOP-PIB razem z 12 jednostkami badawczymi oraz akademickimi z całej Europy, składa wniosek o finansowanie projektu w ramach programu Horyzont Europa na badania nad hybrydowym stylem pracy i jego wpływem na zdrowie fizyczne i psychiczne oraz samopoczucie pracowników. Projekt o akronimie CRAFT ma na celu zbadanie, w jaki sposób podejmowane są decyzje dotyczące hybrydowego stylu pracy oraz jak czynniki środowiskowe w różnych miejscach pracy (biuro, dom, przestrzenie coworkingowe) wpływają na fizyczne i psychiczne zdrowie oraz samopoczucie pracowników w różnych kontekstach indywidualnych, sektorowych i europejskich. W ramach realizacji projektu CRAFT opracowane zostaną również rozwiązania techniczne, wspomagające dobrostan pracowników wykonujących czynności zawodowe w trybie hybrydowym.

W przypadku uzyskania dofinansowania rozpoczęcie projektu planowane jest w styczniu 2024. Rozpoczęcie realizacji projektu poprzedzone będzie zawarciem umów pomiędzy partnerami konsorcjum oraz pomiędzy konsorcjum a UE. W treści umów w sposób szczegółowy określone zostaną zasady współpracy w ramach realizacji projektu.

Osobą odpowiedzialną za koordynację badania z ramienia CIOP-PIB jest dr inż. Magdalena Młynarczyk (m.mlynarczyk@ciop.pl), która udzieli niezbędnych informacji na temat planowanego projektu badawczego.

 

 

18.01.2023

 

18 stycznia br. przedstawiciele Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – PIB złożyli wizytę w Zakładach Górniczych „Rudna”. Celem wizyty było podjęcie prac na rzecz wdrożenia w KGHM Polska Miedź S.A. opracowanej w Instytucie odzieży ochronnej z funkcją aktywnego chłodzenia.
Odzież powstała w ramach V etapu programu wieloletniego „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”, finansowanego w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (projekt nr III.PB.09) we współpracy z Katedrą Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej oraz PW Krystian sp. z o.o.