XV Konferencja Forum Liderów Bezpiecznej Pracy "Przywództwo w działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy” 13-14 listopada 2012 r., Legnica
|
„Przywództwo to zdolność do wpływania lub sprawowania władzy we wspólnotach społecznych” (N. Abercrombie, S. Hill, B. S. Turner, The Penguin dictionary of sociology, Penguin Books, 1988, s. 135-136)
Tegoroczna konferencja Liderów Bezpiecznej Pracy poświęcona tematowi przywództwa w działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy, zorganizowana została przez CIOP-PIB we współpracy z KGHM Polska Miedź S.A. (posiadaczem Złotej Karty Lidera Bezpiecznej Pracy).
Zgodnie z tradycją co roku inny członek Forum wspólnie z Instytutem przygotowuje spotkanie, uzyskując przy okazji możliwość zaprezentowania w dużym gronie przedsiębiorstw z terenu całej Polski, reprezentujących różne sektory gospodarki i rodzaje działalności, swoich dokonań i doświadczeń z zakresu kształtowania bezpiecznych warunków pracy. Dodatkową atrakcją dla uczestników spotkania jest też okazja do przekonania się na własne oczy, jak owe rozwiązania są wcielane w życie, bowiem gospodarz umożliwia obejrzenie stanowisk pracy i procesów technologicznych w swoich zakładach. Tym razem KGHM S.A. zaprosił podzielonych na kilka grup liderów do:
- Zakładu Górniczego LUBIN
- Zakładu Górniczego RUDNA
- Zakładu Górniczego POLKOWICE-SIEROSZOWICE
- Huty Miedzi w Głogowie
- Zakładu Wzbogacania Rudy w Polkowicach
Nadrzędny cel, jakim jest ukształtowanie jak najbezpieczniejszych i najzdrowszych warunków pracy, może być w dzisiejszych czasach wszechogarniającej globalizacji gospodarki, a zarazem jej dywersyfikacji na poziomie lokalnym osiągnięty tylko pod warunkiem dobrej komunikacji w każdym przedsiębiorstwie i każdej organizacji. O roli tej komunikacji była mowa na zeszłorocznym spotkaniu Forum Liderów w Katowicach, teraz przyszła pora na inny aspekt: przywództwo, bowiem to od przywódcy, lidera, kierownika zależy, czy przekazywanie koniecznych z punktu widzenia bezpieczeństwa pracy treści przyniesie pożądane skutki w postaci zmiany mentalności, podejścia do tych kwestii, uważanych często przez ogół pracowników za zbędne, nudne, narzucone.
Behawioralne podejście do przywództwa przedstawiła firma EcoMS Consulting Sp. z o.o. Założeniem programu „Behawioralne podejście do przywództwa” jest stworzenie osobom kierującym pracą ludzi programu przywództwa, który będzie motywował i umożliwiał im uczestnictwo w realizacji celów firmy w zakresie poprawy poziomu bezpieczeństwa. Ostatecznym celem jest podniesienie poziomu kultury bezpieczeństwa. Poziom kultury bezpieczeństwa definiujemy jako taki poziom zachowań, jaki zachowujemy gdy nikt na nas nie patrzy.
Behawioryzm w swojej idei kładzie nacisk na obserwacje zachowania ludzkiego. Szkoła behawiorystyczna zwraca uwagę, iż środowisko jest niepowtarzalną mozaiką różnego rodzaju bodźców występujących w środowisku pracy. To te bodźce właśnie determinują, w głównej mierze, zachowanie człowieka.W związku, iż według koncepcji behawiorystycznej, człowiek jest istotą zewnątrz - sterowalną, można na niego oddziaływać stosując system wzmocnień pozytywnych i negatywnych.
Wykładom na temat przywództwa towarzyszyły warsztaty, prowokujące interaktywność uczestników, ilustrujące różne typy zachowań, a nawet wywołujące emocje. Trenerzy z EcoMS, bazując na doświadczeniach wyniesionych z kilkunastu wprowadzonych w różnych przedsiębiorstwach programów behawioralnych, poprowadzili w grupach uczestników warsztaty pt. „Przywództwo przez przykład”, podzielone na 3 części, poświęcone znajdowaniu, ustanawianiu i osadzaniu wartości. Trenerzy wskazali na potrzebę transformacji behawioralnego przywództwa – pod tą nazwą kryje się zmiana zachowań liderów zmierzająca do definiowania i utrwalania wartości na podstawie m.in. obserwacji, zauważania zachowań odbiegających od standardów. W praktyce słuchacze przećwiczyli tę umiejętność w trakcie krótkiej „wizji lokalnej” w hotelu i w jego otoczeniu.
Przywództwu w zarządzaniu bhp poświęcony był wykład dr. Inż. Zofii Pawłowskiej z CIOP-PIB, która omówiła różne typy postaw przywódczych i ich skuteczność, zachęcając słuchaczy do przeprowadzenia samooceny i sformułowania odpowiedzi na pytania: jakimi jesteśmy liderami, a jakimi chcielibyśmy być? Jak realizujemy funkcje lidera w obszarze bhp?
O tym, co kryje się pod tymi nazwami i jak się można odnaleźć w poszczególnych typach przywódców, uczestnicy konferencji dowiedzieli się podczas kolejnych spotkań w 8 grupach roboczych FL:
- "Przemysł ciężki",
- "Przemysł chemiczny",
- "Przemysł lekki i spożywczy",
- "Usługi",
- "Maszyny i urządzenia",
- "Budownictwo",
- "Gazownictwo"
- "Energetyka".
Przedstawione na koniec wypełnionego wiedzą i zadaniami dnia wyniki samooceny w połączeniu z przykładami dobrych praktyk stanowiły kolejny ważny wkład we wzajemnej wymianie doświadczeń i poznawaniu własnych mocnych i słabych stron.
Zwieńczenie seminaryjnej części konferencji stanowiło podsumowanie tegorocznych prac Forum Liderów Bezpiecznej Pracy i przedstawienie planów na rok przyszły.
Uroczystość wręczenia Kart Liderów Bezpiecznej Pracy
W tym roku już po raz 14 Centralny Instytut Ochrony Pracy-Państwowy Instytut Badawczy wyróżnił firmy i instytucje, prowadzące szczególnie aktywne i skuteczne działania na polu bezpieczeństwa pracy.
Podczas Konferencji wręczono 8 nominacji dla nowych członków Forum Liderów Bezpiecznej Pracy dla:
1. Dekorglass Działdowo S.A.
2. Karpacka Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. Oddział ZG w Jaśle
3. Katowicki Holding Węglowy S.A.
4. Merrid Controls Sp. z o.o.
5. Philips Lighting Poland S.A. o/Pabianice
6. Unilever Polska S.A. Oddział Detergentów i Kosmetyków w Bydgoszczy
7. Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej w Kętrzynie
8. Wielkopolska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o.
Ponadto podczas konferencji wręczono 3 Zielone Karty Liderów Bezpiecznej Pracy dla:
1. Gdańskiej Stoczni Remontowej
2. Grupy Ożarów S.A.
3. Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ SYSTEM S.A.
Wręczono 2 Srebrne Karty Lidera Bezpiecznej Pracy dla:
1. Rafako S.A.
2. Zakładów Azotowych w Tarnowie Mościcach S.A.
Wręczono także 12 Złotych Kart Liderów Bezpiecznej Pracy dla:
1. Grupy Żywiec S.A. Browaru w Elblągu
2. Huty Bankowa Sp. z o.o.
3. Iławskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego IPB Sp. z o.o.
4. KGHM Polska Miedź S.A.
5. Kraft Foods Polska Confectionery Production Sp. z o.o. Fabryki Czekolady w Bielanach Wrocławskich
6. Mazowieckiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o
7. Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego – Łódź Sp. z o.o
8. Polskiej Telefonii Cyfrowej S.A.
9. DB Schenker Sp. z o.o.
10. Synthos Dwory 7 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A.
11. Zakładów Chemicznych Police S.A.
12. Zakładów Górniczo-Metalowych Zębiec w Zębcu S.A.
Konferencja zorganizowana w ramach realizacji II etapu programu wieloletniego pn. “Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy” (realizowanego w latach 2011-2013), finansowanego w zakresie zadań służb państwowych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Koordynator programu: Centralny Instytut Ochrony Pracy- Państwowy Instytut Badawczy.