Regionalna Wymiana Doświadczeń w zakresie metod prowadzenia i uatrakcyjniania szkoleń bhp

 

W dniach 30-31 sierpnia 2019r. w miejscowości Garbatka - Zbyczyn k. Radomia odbyła się Regionalna Wymiana Doświadczeń w zakresie metod prowadzenia i uatrakcyjniania szkoleń BHP.


Wydarzenie było owocem współpracy 11 oddziałów OSPSBHP, z: Warszawy, Warszawy Woli, Radomia, Rzeszowa, Kielc, Lublina, Starachowic, Tomaszowa Mazowieckiego, Łodzi, Łomży i Płocka i wpisuje się w kampanię społeczną Centralnego Instytutu Ochrony Pracy Państwowego Instytutu Badawczego „Moda na Bezpieczeństwo”.


Partnerami wydarzenia byli Uniwersytet Technologiczno – Humanistyczny w Radomiu oraz Kancelaria Radcy Prawnego Dominika Sambor.


Program Wymiany opierał się głównie na doświadczeniach praktyków, którzy zechcieli podzielić się swoimi, często autorskimi pomysłami na uatrakcyjnianie szkoleń bhp.


Wymiana to zarówno seminaria, pokazy, ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem symulatorów, trenażerów i innych nowinek wzbudzających ciekawość uczestników szkoleń bhp oraz sprawdzone metody aktywizacji. Podjęto m.in. tematy związane z praktycznym wykorzystaniem m.in. symulatora zagrożeń chemicznych, trenażera systemu LOCK OUT i TAG OUT, gier planszowych wykorzystywanych do szkoleń wstępnych, aplikacji internetowych do quizów. Przedstawiona została również ciekawa metoda prowadzenia zajęć z resuscytacji w formie współzawodnictwa jak również zainteresowanie uczestników aspektami prawnymi w formie scenek inscenizacyjnych.


Podczas wydarzenia prezentowane były różnego rodzaju symulatory przeciwpożarowe, jak również ćwiczenia praktyczne z popularnymi w zakładach pracy gazami. Nie zabrakło również wirtualnej rzeczywistości wykorzystywanej w szkoleniach bhp, jak i tematów  miękkich oraz sposobów przekazywania pracownikom informacji o pomiarach czynników szkodliwych. Zaprezentowano także metody trenerskie na aktywizowanie uczestników szkoleń jak i sposoby uświadamiania pracownikom potrzeby stosowania środków ochrony indywidualnej z wykorzystaniem ciekawych pomocy dydaktycznych.