PRZYKŁAD NR 4

 

Wyróżnienie w konkursie Dobrych Praktyk  w ramach kampanii informacyjnej 
„Substancje niebezpieczne pod kontrolą”2018-2019

 

PRZYKŁAD DOBREJ PRAKTYKI

Temat

Środki ochrony indywidualnej

Tytuł przykładu

Wieszak / miejsce odkładcze na rękawice chemoodporne

Nazwa przedsiębiorstwa

Orion PU sp. z o.o. (Grupa SELENA)

INFORMACJE OGÓLNE

Grupa Selena to globalna organizacja z centralą w Polsce. Selena jest liderem i dystrybutorem produktów chemii budowlanej oraz jednym z trzech największych producentów piany poliuretanowej na świecie. Grupa w swojej ofercie posiada piany, uszczelniacze, kleje, produkty do hydroizolacji, systemy ociepleń, zamocowania oraz produkty komplementarne. W skład Grupy wchodzi 30 spółek w 17 krajach. Zakłady produkcyjne Seleny zlokalizowane są w Polsce, Brazylii, Korei Południowej, Chinach, Rumunii, Turcji oraz w Hiszpanii i Kazachstanie. Międzynarodowe doświadczenia zdobywane na wielu różnych rynkach pozwalają Grupie Selena szybko się rozwijać – jest to firma innowacyjna, kreująca nowe rozwiązania, dostosowane do rosnących potrzeb użytkowników.

Na obszarze, gdzie pracownicy stosują dorywczo rękawice odporne na chemię, brak było miejsca dla ich uporządkowanego i bezpiecznego przechowywania.

ZIDENTYFIKOWANY PROBLEM / KWESTIE DO ROZWIĄZANIA

Na obszarze, gdzie pracownicy stosują dorywczo rękawice odporne na chemię, brak było miejsca dla ich uporządkowanego i bezpiecznego przechowywania. Zdarzało się, że rękawice były odkładane w różnych miejscach, co mogło powodować nieporządek na obszarze. Ponadto w sytuacji, gdy trzeba było je zastosować, pracownik mógł zapomnieć, gdzie je pozostawił i w konsekwencji nie zastosować ich wcale.

ROZWIĄZANIE / INTERWENCJA / PODJĘTE ŚRODKI / CO I JAK ZROBIONO

Wieszak dedykowany na rękawice ochronneZaprojektowano i  zamówiono wieszak dedykowany na rękawice ochronne pracowników z tego obszaru. 

 

Każdy wieszak jest opisany imiennie – każdy pracownik wie, gdzie odwiesić swoje rękawice po zakończeniu pracy, która wymaga ich użycia.

 

Dodatkowo pod wieszakiem jest rynienka, która zabezpiecza / zbiera resztki chemii, która może ściekać orion@selena.com z odwieszonych rękawic chemoodpornych.

OSIĄGNIĘTE WYNIKI / SKUTECZNOŚĆ ŚRODKÓW

Porządek w miejscu pracy w zakresie odkładania w odpowiednie miejsce rękawic chemoodpornych.

Przełożony ma możliwość okresowej kontroli ich stanu poprzez przegląd odwieszonych rękawic.

Pracownik zawsze wie, gdzie są jego rękawice chemoodporne.

CZYNNIKI POWODZENIA

Prawidłowe oznaczenie, jasne reguły, przeszkolenie, egzekwowanie wdrożonej zasady.

KOSZTY/KORZYŚCI
(w tym ludzkie, społeczne i ekonomiczne)

Porządek w miejscu pracy, wzrost bezpieczeństwa – pracownik wie, gdzie zostawił rękawice, nie musi ich szukać, gdy potrzebuje ich użyć.

Ewentualne resztki chemii ściekają do rynienki pod wieszakiem.