W każdym gospodarstwie rolnym niezbędne jest przemieszczanie różnych ładunków, m.in. pasz, obornika, ściółki, opału, paliwa, nawozów, materiału siewnego, środków ochrony roślin itp. Ich transport odbywa się najczęściej po ciągach komunikacyjnych w obejściu gospodarstwa i korytarzach wewnątrz budynków gospodarczych. Te same trakty są wykorzystywane podczas wykonywania innych czynności, dlatego nie należy zastawiać ich zbędnymi przedmiotami. Trzeba także zadbać, by nie miały śliskiej i nierównej nawierzchni.
Bez względu na to, jakie urządzenia są używane do transportu w obrębie gospodarstwa, należy pamiętać, by były one stosowane zgodnie z przeznaczeniem oraz zasadami BHP.
Dźwiganie niedozwolonych ciężarów może spowodować upadki,
a także urazy i schorzenia kręgosłupa. Dlatego należy, tam gdzie jest to możliwe, używać przenośników, podnośników, wózków itp.
Jeśli jednak zastosowanie środków technicznych ułatwiających transport nie jest możliwe, to wykonując czynności związane z przemieszczaniem ciężarów należy przestrzegać następującej zasady – zgięte nogi, proste plecy, płynne ruchy do góry i do przodu.
Do transportu wewnętrznego materiałów sypkich coraz częściej są używane różnego rodzaju przenośniki pneumatyczne ślimakowe, czerpakowe, taśmowe itp., które w znacznym stopniu ułatwiają pracę, eliminują zagrożenia upadkiem i dźwigania ciężarów, pod warunkiem, że są sprawne. Ich zastosowanie zmniejsza również zapylenie.
Dobrze wiedzieć, jakie ładunki można podnosić i przenosić. Dopuszczalne ciężary określają przepisy obowiązujące pracowników:
Należy pamiętać, że nie wolno dźwigać ciężarów, nawet o dopuszczalnej masie, podczas przemieszczania się po schodach lub drabinie. Może wówczas dojść do upadków z wysokości, których częstym następstwem jest uraz kręgosłupa powodujący trwałe kalectwo.
Zachowanie bezpieczeństwa podczas ręcznego transportu polega na: