Projekty
 
Maksymalizuj
Minimalizuj
Projekty krajowe
Wykaz Projektów
Streszczenie

Badania indywidualnych i organizacyjnych uwarunkowań zjawiska cyberprzemocy w miejscu pracy

Kierownik projektu: dr Magdalena Warszewska-Makuch

Streszczenie projektu:

Celem projektu było przeanalizowanie wyników badań, opracowanie treningu w zakresie stosowania adaptacyjnych strategii regulacji emocji, opracowanie materiałów informacyjnych, przeprowadzenie seminarium dla pracodawców, specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi i innych ekspertów oraz opracowanie publikacji.

W ramach realizacji 3. etapu projektu przeprowadzono analizę statystyczną wyników badań podłużnych mającą na celu weryfikację hipotez postawionych w 1. etapie projektu. Wyniki tych analiz wykazały, że małe wsparcie ze strony przełożonego oraz konflikt między pracą i życiem prywatnym stanowią istotne predyktory narażenia na cyberprzemoc w pracy. W przypadku tych zmiennych stwierdzono zależność dwukierunkową, tj. cyberprzemoc wpływała negatywnie na postrzegane przez pracowników wsparcie ze strony kierownika i poziom konfliktu praca – życie prywatne. Ponadto zaobserwowano, że narażenie na cyberprzemoc stanowi istotny predyktor niskiego poziomu wsparcia ze strony współpracowników oraz konieczności pracy w bardzo szybkim tempie.

 

 

Projekt IV.PB.04. Interakcja między jakością przywództwa (pomiar 1.) i tłumieniem emocji (pomiar 1.) w odniesieniu do doświadczania cyberprzemocy (wskaźnik ogólny ‒ pomiar 2.)

 

Projekt IV.PB.04. Interakcja pomiędzy klimatem społecznym (pomiar 1.) i tłumieniem emocji (pomiar 1) w odniesieniu do doświadczania cyberprzemocy (wskaźnik ogólny ‒ pomiar 2.)

 

Nie zaobserwowano bezpośredniego wpływu cyberprzemocy na stan zdrowia psychicznego badanych. Stwierdzono jednak odwrotny kierunek tej zależności, tj. zły stan zdrowia psychicznego, szczególnie niepokój stanowią istotny predyktor doświadczania cyberprzemocy w pracy. Analizy pokazały, że strategie regulacji emocji oparte na tłumieniu wraz z takimi czynnikami psychospołecznego środowiska pracy jak: niska jakość przywództwa, niewłaściwy klimat społeczny, niski poziom zaufania do kierownictwa oraz mała możliwość rozwoju zwiększają ryzyko narażenia na cyberprzemoc.

Ustalono również, że cyberprzemoc w pracy wpływa negatywnie na poziom kreatywności pracowników. Potwierdziło się także przypuszczenie, że stan zdrowia psychicznego (wskaźnik ogólny) stanowi istotny moderator związku między cyberprzemocą i kreatywnością, tj. jednoczesne doświadczanie cyberprzemocy i problemy ze zdrowiem psychicznym powodują spadek kreatywności pracowników.

Opracowano trening w zakresie stosowania adaptacyjnych strategii regulacji emocji. Ramowy program tego treningu został ujęty w poradniku dotyczącym przeciwdziałania cyberprzemocy. Poradnik jest przeznaczony dla pracodawców, specjalistów HR, trenerów i innych ekspertów zainteresowanych narzędziami służącymi przeciwdziałaniu cyberprzemocy w organizacji, w tym przeprowadzaniu treningu regulacji emocji. Poradnik umieszczono w tematycznym serwisie internetowym CIOP-PIB.

Dodatkowo przygotowano materiały informacyjne zawierające wskazówki i zalecenia dotyczące radzenia sobie z cyberprzemocą na poziomie organizacji oraz indywidualnych pracowników. Materiały zostały przygotowane do druku i zamieszczone na stronie internetowej oraz na portalu społecznościowym CIOP-PIB.

Treści zawarte w materiałach i poradniku były prezentowane na specjalistycznym seminarium skierowanym do pracodawców, przedstawicieli pracowników, specjalistów HR i bhp oraz pozostałych ekspertów (łączna liczba uczestników to ok. 180 osób). Celem seminarium była również ocena treści przygotowywanych materiałów i poradnika.

Wyniki 3. etapu projektu przedstawiono w 1 publikacji naukowej oraz zaprezentowano na 1 konferencji krajowej i 2 konferencjach międzynarodowych.



Jednostka: Pracownia Psychologii i Socjologii Pracy

Okres realizacji: 01.01.2020 – 31.12.2022