Projekty
 
Maksymalizuj
Minimalizuj
Projekty krajowe
Wykaz Projektów
Streszczenie

Opracowanie narzędzia komputerowego wspomagającego ocenę prawdopodobieństwa powstania wypadku przy pracy i przewidywanie jego ciężkości

Kierownik projektu: dr Szymon Ordysiński

Streszczenie projektu:

Celem projektu było zapewnienie powszechnego dostępu do informacji na temat prawdopodobieństwa powstawania i ciężkości wypadków przy pracy w grupach pracowników, określonych na podstawie ich cech i wykonywanej pracy. Aby tego dokonać postanowiono opracować narzędzie komputerowe, które umożliwi użytkownikom łatwe wyszukanie informacji. W poprzednich etapach zadania przeprowadzono integrację i analizę danych dotyczących poszkodowanych w wypadkach przy pracy i pracujących, w tym w szczególności obliczono modele statystyczne umożliwiające rzetelną predykcję prawdopodobieństwa i ciężkości wypadku przy pracy w grupach pracowników. Opracowano również założenia narzędzia komputerowego, które poddano konsultacji potencjalnym użytkownikom.

W ramach realizacji 3. etapu projektu przeprowadzono implementację programową opracowanych w poprzednich etapach modeli i założeń, w efekcie czego opracowano narzędzie komputerowe wraz z warstwą graficzną oraz kodem źródłowym, w języku programowania VBA for Excel.

 

 

Projekt IV.PB.01. Formularz wprowadzania danych opracowanego narzędzia komputerowego

 

W celu umożliwienia zastosowania opracowanych w poprzednich etapach modeli predykcji prawdopodobieństwa i ciężkości wypadów jako baz danych dla opracowanego narzędzia komputerowego przeprowadzono uprzednio odpowiednie analizy i przekształcenia. Przede wszystkim, by poprawić możliwości predykcyjne modelu, zdecydowano o zwiększeniu reprezentatywności zidentyfikowanych grup pracowników, na podstawie których przewidywane jest prawdopodobieństwo wypadku. Wymagało to przeprowadzenia dodatkowych analiz z zastosowaniem metody bootstrap. Metoda ta umożliwiła obliczenie współczynnika zmienności dla zidentyfikowanych grup i określenie ich reprezentatywności. Na podstawie wyników współczynnika w poszczególnych grupach zidentyfikowano te, które nie spełniały kryterium reprezentatywności. Grupy te poddano przekształceniom, łącząc je w większe skupiska w taki sposób, by maksymalnie zachować ich wartość informacyjną, a więc szczegółowość predykatorów, na podstawie których grupy są identyfikowane. Szczegółowość kryteriów identyfikacji ograniczano w sposób iteracyjny, zaczynając od najmniej istotnej dla wyjaśnienia zmienności prawdopodobieństwa. Ponownie obliczono również model przewidywania ciężkości wypadku, poprawiając jego zdolności predykcyjne.

Na podstawie udoskonalonych modeli opracowano i przetestowano pilotażową wersję narzędzia komputerowego. W wyniku testowania wprowadzono niezbędne poprawki i przygotowano ostateczną wersję narzędzia, gotową do zastosowania wśród końcowych użytkowników. Przeprowadzono przegląd literatury w zakresie stosowanych narzędzi do oceny użyteczności programów komputerowych i aplikacji. Na podstawie przeprowadzonego przeglądu do oceny użyteczności opracowanego narzędzia komputerowego wybrano kwestionariusz Skali Użyteczności Systemu (SUS).

Przeprowadzono seminarium upowszechniające opracowane narzędzie komputerowe wśród potencjalnych użytkowników. Opracowano materiały informacyjne na temat przewidywania prawdopodobieństwa powstania wypadku przy pracy i jego ciężkości (zamieszczone na stronie internetowej CIOP-PIB). W efekcie powyższych działań opracowano narzędzie komputerowe, które dzięki zastosowaniu opracowanych modeli, swojej strukturze i intuicyjnej nawigacji jest przyjazne dla użytkownika i pozwala wiarygodnie przewidywać prawdopodobieństwo i ciężkość wypadków przy pracy we wskazanych grupach pracowników.

Wyniki 3. etapu projektu przedstawiono w 1 publikacji naukowej i zaprezentowano na 1 konferencji międzynarodowej.



Jednostka: Pracownia Zarządzania i Oceny Ryzyka

Okres realizacji: 01.01.2020 – 31.12.2022