Projekty
 
Maksymalizuj
Minimalizuj
Projekty krajowe
Wykaz Projektów
Streszczenie

Opracowywanie i wydawanie krajowego czasopisma naukowego „Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy"

Kierownik projektu: mgr Krystyna Lewandowska

Streszczenie projektu:

Celem głównym zadania było opracowywanie i wydawanie krajowego czasopisma naukowego „Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy”.

W ramach realizacji zadania w latach 2020–2022 opracowano i wydano, zgodnie z założeniami, 12 numerów kwartalnika „Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy”.

W czasopiśmie ukazało się 68 artykułów, w tym: 7 artykułów problemowych, 27 monograficznych dokumentacji szkodliwych dla człowieka w środowisku pracy substancji chemicznych wraz z uzasadnieniem zaproponowanych wartości i ich najwyższych dopuszczalnych stężeń (NDS, NDSCh), 31 metod/procedur oznaczania stężeń substancji chemicznych na stanowiskach pracy oraz 3 sprawozdania z działalności Międzyresortowej Komisji do spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy.

Artykuły publikowane w kwartalniku przekładają się na zmiany w prawie oraz powstające i aktualizowane normy polskie, których implementacja skutkuje zwiększeniem bezpieczeństwa pracy w zakresie narażenia na działanie czynników szkodliwych i niebezpiecznych.

Udostępniono najnowsze wyniki badań naukowych krajowych i zagranicznych o zagrożeniach szkodliwymi i niebezpiecznymi czynnikami chemicznymi, fizycznymi, biologicznymi i psychologicznymi w środowisku pracy, metodach ich wykrywania i oceny oraz ich negatywnego wpływu na organizm człowieka.

Opublikowane w 12 numerach czasopisma dokumentacje szkodliwych substancji chemicznych wraz z propozycjami wartości NDS, NDSCh oraz metody oznaczania stężeń związków chemicznych w środowisku pracy z procedurą analityczną wsparły działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Państwowej Inspekcji Pracy, a także pracodawców, w zakresie wdrażania i kontroli przestrzegania przyjętych norm dotyczących tych wartości i stężeń. Czasopismo jest udostępniane w tematycznym serwisie internetowym CIOP-PIB.

 

 Zadanie 4.SP.29. Kwartalnik „Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy” (nry 1-4, 2022)

 

Kwartalnik„Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy”jest wydawnictwem Międzyresortowej Komisji do spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy, wydawanym od 1985 r. Wyniki prac Komisji wspierają proces dostosowywania prawa krajowego do postanowień dyrektyw UE w zakresie określenia normatywów higienicznych ochrony pracowników przed ryzykiem związanym z narażeniem na działanie czynników chemicznych, fizycznych i biologicznych przez poszerzenie i weryfikację wykazu wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń (NDS) i najwyższych dopuszczalnych natężeń (NDN) czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Stanowią wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie spełniania ustawowych obowiązków przestrzegania tych normatywów. Zakres tematyczny czasopisma obejmuje zagadnienia zdrowia oraz bezpieczeństwa i higieny pracy będące przedmiotem badań z zakresu nauk o zdrowiu oraz inżynierii środowiska.

          Czasopismo służy upowszechnianiu wiedzy na temat oddziaływania szkodliwych czynników chemicznych, fizycznych i biologicznych na organizm człowieka w środowisku pracy, w tym nowych czynników ryzyka związanych z nowymi technologiami i procesami pracy, z uzasadnieniem obowiązujących w Polsce i na świecie wartości NDS i NDN tych czynników. Przeznaczony jest dla pracodawców, lekarzy medycyny pracy oraz służb bezpieczeństwa i higieny pracy, ułatwiając im realizację profilaktyki i kształtowania kultury bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie. Opublikowanie w kwartalniku wartości NDS czynników chemicznych pozwala na podjęcie w zakładach pracy, które produkują lub stosują te czynniki, określonych działań chroniących zdrowie i życie pracowników.



Jednostka: Dział Wydawnictw

Okres realizacji: 01.01.2020 – 31.12.2022