Projekty
 
Maksymalizuj
Minimalizuj
Projekty krajowe
Wykaz Projektów
Streszczenie

Opracowanie materiałów szkoleniowych z zakresu doboru i użytkowania sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości wykorzystujące technikę rzeczywistości wirtualnej

Kierownik projektu: dr inż. Marcin Jachowicz

Streszczenie projektu:

Celem głównym zadania było zwiększenie świadomości i podniesienie stanu wiedzy pracowników w zakresie użytkowania, a także metod doboru sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości poprzez prowadzenie szkoleń z wykorzystaniem opracowanych materiałów, prezentacji 3D i stanowiska szkoleniowego wykorzystujących technikę rzeczywistości wirtualnej (VR).

W 1. etapie zadania przeprowadzono najpierw analizę dotychczasowego stanu wiedzy w kluczowych obszarach obejmujących zagadnienia związane z problematyką wykorzystania technologii rzeczywistości wirtualnej (VR) do szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy ze szczególnym uwzględnieniem szkoleń na temat bezpieczeństwa podczas pracy na wysokości. Opracowano metodologię projektowanego symulatora rzeczywistości wirtualnej, w ramach czego zaprojektowano karty środka dydaktycznego zawierające scenariusze symulacji. Dzięki temu przygotowano 4 karty dla środka dydaktycznego, zawierające 4 scenariusze do szkoleń z zakresu bezpieczeństwa podczas pracy na wysokości z użyciem sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości. Scenariusze te obejmowały następujące zagadnienia:

  • przejście po poziomym pomoście roboczym znajdującym się na wysokości,
  • zawiśnięcie człowieka na wysokości pod stanowiskiem pracy po powstrzymaniu jego spadania,
  • prace elewacyjne na wysokości np. mycie lub malowanie,
  • prace wykonywane na płaskich dachach np. odśnieżanie.

Następnie opracowano zawartość materiałów szkoleniowych gotowych do implementacji w symulacjach VR, w których znajdują się informacje niezbędne do wykonania symulatora VR zgodnie z opracowanymi scenariuszami. Opracowano także treści materiałów informacyjnych z zakresu doboru i użytkowania sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości.

W ramach 2. etapu zadania opracowano projekt i wykonano stanowisko szkoleniowe składające się z dwóch modułów: rzeczywistego w postaci stalowej ramy i drewnianego podestu oraz wirtualnego w postaci scenariuszy szkoleń wykorzystujących technikę VR. Rama zbudowana jest z dwóch trójnogów połączonych poziomą belką, pod którą znajduje się drewniany pomost roboczy. Rozmieszczone w różnych miejscach ramy stanowiska punkty kotwiczenia służą do mocowania sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości, co umożliwia aranżowanie różnych stanowisk pracy. Zaprojektowany w ten sposób, rzeczywisty moduł stanowiska szkoleniowego zintegrowany jest z modułem wirtualnym. Został on opracowany na bazie okularów VR, manipulatorów trzymanych w dłoniach oraz specjalnie przygotowanych scenariuszy pracy wirtualnej. Scenariusze powstały w oparciu o wcześniej opracowaną metodologię projektowanego symulatora rzeczywistości wirtualnej i karty środka dydaktycznego. Ilustracje w postaci zrzutów ekranu z prezentacji 3D przedstawiające stanowiska pracy opisane w symulacji pt. „Przejście po poziomym pomoście roboczym znajdującym się na wysokości” oraz „Zawiśnięcie człowieka na wysokości pod stanowiskiem pracy po powstrzymaniu jego spadania” przedstawiono na rysunku.

 

Zadanie 4.SP.09. Stanowiska pracy opisane w symulacjach: A ‒ „Przejście po poziomym pomoście roboczym znajdującym się na wysokości”; B ‒ „Zawiśnięcie człowieka na wysokości pod stanowiskiem pracy po powstrzymaniu jego spadania”

 

Wszystkie symulacje zostały dobrane w taki sposób, aby odzwierciadlały odmienne warunki pracy, w tym np. warunki atmosferyczne i konieczność zastosowania różnego typu sprzętu ochronnego. Funkcjonalność i przydatność opracowanego stanowiska szkoleniowego, jak również materiały informacyjne z zakresu użytkowania i metod doboru sprzętu ochronnego zostały zweryfikowane przez użytkowników końcowych podczas szkolenia pilotażowego.

W ramach zadania opracowano materiały szkoleniowe i informacyjne z zakresu użytkowania i metod doboru sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości, mobilne stanowisko do szkoleń pracowników.

Wyniki zadania przedstawiono w 2 publikacjach popularnonaukowych i zaprezentowano na 1 szkoleniu pilotażowym.



Jednostka: Pracownia Ochron Głowy i Sprzętu Zabezpieczającego Przed Upadkiem Z Wysokości

Okres realizacji: 01.01.2020 – 31.12.2022