Projekty
 
Maksymalizuj
Minimalizuj
Projekty krajowe
Wykaz Projektów
Streszczenie

Interaktywne kompendium szkoleniowe w zakresie stosowania środków ochrony indywidualnej w życiu zawodowym i pozazawodowym dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Kierownik projektu: mgr inż. Krzysztof Łężak

Streszczenie projektu:

Celem głównym zadania było opracowanie Interaktywnego kompendium szkoleniowego w zakresie stosowania środków ochrony indywidualnej w życiu zawodowym i pozazawodowym dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Mimo wielu dotychczasowych działań szkoleniowych i profilaktycznych liczba wypadków przy pracy (jak również chorób zawodowych) wśród młodych pracowników nie maleje i stanowi w tej grupie obecnie aż 1/3 w stosunku do ogółu zatrudnionych. Trzydzieści procent takich zdarzeń zachodzi w czasie przystąpienia do pierwszej pracy po okresie kształcenia, a więc niemal bezpośrednio po specjalistycznym szkoleniu bhp w miejscu pracy. Stąd powstała idea opracowania nowoczesnego, multimedialnego narzędzia edukacyjnego, zarówno dla placówek szkolnych (w szczególności kształcących w zawodach), jak i Państwowej Inspekcji Pracy, do wykorzystania w prowadzonych przedsięwzięciach dydaktycznych i szkoleniowych w ramach działań prewencyjnych i promocji kultury bezpieczeństwa pracy wśród młodzieży. 

 

Zadanie 4.SP.03. Przykład widoku interfejsu z modułu tematycznego pt. Rękawice ochronne

 

 

 

Zadanie 4.SP.03. Awers ulotki informacyjno-promocyjnej

 

W ramach realizacji zadania na podstawie przyjętych założeń w zakresie struktury organizacyjnej aplikacji kompendium szkoleniowego oraz modułów tematycznych wchodzących w jego skład przy współpracy z Departamentem Prewencji i Promocji PIP wykonano modele scenariuszy dotyczące wszystkich rodzajów środków ochrony indywidualnej, tj.: odzieży ochronnej, rękawic ochronnych, obuwia ochronnego, ochron oczu i twarzy, sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości, przemysłowych hełmów ochronnych, sprzętu ochrony układu oddechowego oraz ochronników słuchu. Weryfikacji modułów pod względem merytorycznym i strukturalnym przez pedagogów PIP pozwoliła na opracowanie ekranów składowych modułów tematycznych, będących podstawą do utworzenia poszczególnych interfejsów aplikacji kompendium. Zawarto w nich treści edukacyjne i powiązane z nimi filmy, animacje i fotografie. Do każdego ekranu opracowano scenariusze, które opisują przebieg prezentacji treści w odpowiadających im interfejsach. W scenariuszach zamieszczono również treść lektoratów, powiązanych i zsynchronizowanych z prezentowanym materiałem w danym ekranie. Do niektórych ekranów opracowano skrypty rozszerzonych treści tematycznych. Do poszczególnych modułów tematycznych opracowano zestawy testów wyboru, dzięki którym użytkownik może samodzielnie sprawdzić i ewentualnie uzupełnić swoją wiedzę w zakresie wskazanym przez aplikację na podstawie analizy błędnych odpowiedzi. Na podstawie ekranów i scenariuszy opracowano odpowiadające im interfejsy. Wszystkie ww. elementy zgodnie z opracowaną strukturą funkcjonalną zostały połączone w programową całość, stanowiącą aplikację kompendium. Wybrane moduły tematyczne (w formie aplikacji testowych) były przedmiotem pilotażowych ćwiczeń praktycznych z udziałem nauczycieli i uczniów w placówkach szkolnych. Na podstawie wniosków i uwag pedagogów dokonano końcowych korekt w aplikacji kompendium. W celu promocji kompendium opracowano materiały informacyjne w formie drukowanej ulotki.

Wyniki zadania przedstawiono w 2 publikacji popularnonaukowych.



Jednostka: Pracownia Odzieży Ochronnej

Okres realizacji: 01.01.2020 – 31.12.2021