Projekty
 
Maksymalizuj
Minimalizuj
Projekty krajowe
Wykaz Projektów
Streszczenie

Opracowanie interaktywnej bazy wiedzy o regulacjach prawnych i zasadach bezpiecznego stosowania środków ochrony indywidualnej

Kierownik projektu: dr hab. inż. Katarzyna Majchrzycka, prof. Instytutu

Streszczenie projektu:

Celem głównym zadania było opracowanie internetowego narzędzia, które stanowić będzie krajową bazę wiedzy o najnowszych, aktualizowanych rekomendacjach, wskazówkach i dobrych praktykach związanych z szeroko pojętym bezpiecznym stosowaniem środków ochrony indywidualnej. Podjęcie zadania wynikało z potrzeb zgłoszonych przez pracodawców, pracowników służby bhp, producentów i dystrybutorów oraz instytucje państwowe, których obszar działania związany jest z problematyką środków ochrony indywidualnej: Państwowa Inspekcja Pracy, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Wyższy Urząd Górniczy, Ministerstwo Zdrowia i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

W ramach realizacji 1. etapu zadania dokonano przeglądu dostępnych internetowych baz wiedzy o bezpieczeństwie i higienie pracy, które zawierają odniesienia do środków ochrony indywidualnej (ŚOI). Stwierdzono, że na terenie UE wiedza o ŚOI jest rozproszona, w przeciwieństwie np. do USA i Kanady. W szczególności dotyczy to zasad ich bezpiecznego stosowania z uwzględnieniem specyfiki branżowej oraz potrzeby prowadzenia profesjonalnych szkoleń.

Na podstawie wieloletniego doświadczenia pracowników Zakładu Ochron Osobistych w kontaktach z odbiorcami wiedzy o środkach ochrony indywidualnej, a także wyników prac badawczych i rozwojowych prowadzonych w ramach poszczególnych etapach programu wieloletniego opracowano konspekty modułów zawierających informacje przewidziane do umieszczenia w bazie wiedzy oraz przykładowe treści dotyczące środków ochrony oczu i twarzy, sprzętu zabezpieczającego przed upadkiem z wysokości i odzieży ochronnej.

Przeprowadzono badania ankietowe w wersji internetowej przy użyciu formularza Google w celu pozyskania informacji o preferencjach grup potencjalnych użytkowników bazy wiedzy. Większość propozycji respondentów (162 ankiety) pokrywała się z opiniami ekspertów z CIOP-PIB, którzy formułowali propozycje tematyczne do poszczególnych modułów (np.: poziomy ochrony, dobór do zagrożeń, sprawdzanie stanu technicznego, normy, przydatne linki, najnowsza literatura itp.).

W ramach 2. etapu zadania opracowano materiały merytoryczne stanowiące wkład do bazy wiedzy o środkach ochrony indywidualnej z uwzględnieniem zasad doboru poszczególnych rodzajów środków do zagrożeń, komfortu użytkowania, czasu bezpiecznego stosowania oraz zasad oceny stanu technicznego wynikającego z procesów ich użytkowania. Materiały umieszczono w podstawowych modułach tematycznych, tj.: Budownictwo, Rolnictwo, Służba Zdrowia, Górnictwo, Środki Ochrony Indywidualnej, Przepisy Prawne oraz modułu Szkolenia w postaci prezentacji PowerPoint i interaktywnych sprawdzianów wiedzy odnoszących się do poszczególnych zagadnień.

W trybie zamówienia publicznego wyłoniono wykonawcę serwisu internetowego – firmę GLK Multimedia Sp. z o.o. Serwis ten daje możliwość samodzielnego zarządzania jego treścią i wyglądem, aktualizacji oraz dodawania i zmiany treści merytorycznych. Do serwisu w postaci artykułów zaimplementowano wszystkie opracowane materiały merytoryczne dotyczące środków ochrony indywidualnej. Na potrzeby serwisu dodano również platformę e-learningową, zgodną z powszechnie obowiązującym standardem SCORM 1.2. W ramach prac wdrożeniowych przygotowano 9 szkoleń, które będą dostępne dla wszystkich użytkowników portalu. Platforma szkoleniowa umożliwia sprawdzanie danych statystycznych dotyczących liczby osób, które zrealizowały szkolenie w całości lub np. tylko je rozpoczęły.

 

 

Zadanie 3.SP.08. Struktura interaktywnej bazy wiedzy

 

Zorganizowano seminaria branżowe w wersji on-line z udziałem przedstawicieli użytkowników (278 osób) w celu prezentacji bazy wiedzy o środkach ochrony indywidualnej oraz zebrania uwag i sugestii do doskonalenia jej treści. Do tego celu opracowano ankietę dla przyszłych użytkowników bazy wiedzy i przeprowadzono internetowe badania ankietowe przy użyciu formularza Google. Uzyskano 90 wypełnionych ankiet.

Analiza wyników badań ankietowych potwierdziła potrzebę zaistnienia internetowego serwisu bazy wiedzy o środkach ochrony indywidualnej, gdyż większość respondentów stwierdziło, iż wiedza dotycząca poszczególne rodzajów środków ochrony indywidualnej oraz odnośnych przepisów prawnych nie jest powszechnie znana. Jako jeden z ważnych atutów serwisu podkreślano możliwość jego systematycznej aktualizacji z uwzględnieniem zmian w przepisach prawnych lub ich interpretacji oraz analizy światowych źródeł literaturowych. Przyszli użytkownicy przewidują korzystanie z bazy wiedzy o środkach ochrony indywidualnej na poziomie bardziej zaawansowanym niż podstawowy. Internetowy system szkolenia z aspektów prawnych oraz klasyfikacji i doboru środków ochrony indywidualnej będzie pomocny dla pracodawców w wypełnieniu obowiązków związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy wynikających z przepisów prawa pracy.

Wyniki zadania przedstawiono w 1 publikacji naukowej i 2 publikacjach popularnonaukowych oraz zaprezentowano na 9 konferencjach i seminariach.



Jednostka: Zakład Ochron Osobistych

Okres realizacji: 01.01.2020 – 31.12.2021