Projekty
 
Maksymalizuj
Minimalizuj
Projekty krajowe
Wykaz Projektów
Streszczenie

Opracowanie aplikacji użytkowej do doboru sprzętu ochrony układu oddechowego przed bioaerozolem w wybranych środowiskach pracy

Kierownik projektu: dr hab. inż. Katarzyna Majchrzycka, prof. Instytutu

Streszczenie projektu:

Celem głównym zadania było zapewnienie pracodawcom dostępu do prostego w obsłudze narzędzia wspierającego wdrażanie zasad bezpiecznego stosowania sprzętu ochrony układu oddechowego przed bioaerozolem na wybranych stanowiskach pracy.

W ramach etapu 1. zadania opracowano 3 bazy charakterystyk inhalacyjnych zagrożeń fizykochemicznych i biologicznych, występujących na wybranych stanowiskach pracy (hodowla zwierząt, oczyszczalnie ścieków, sortownie odpadów). Na każdym stanowisku pracy zmierzono temperaturę, wilgotność względną i szybkość przepływu powietrza oraz wyznaczono charakterystykę mikrobiologiczną próbek pobranych z powietrza i pyłu osiadłego na stanowiskach pracy. Potwierdzono występowanie złożonych zagrożeń mikrobiologicznych w środowisku pracy związanym z hodowlą bydła, oczyszczalnią ścieków oraz sortownią odpadów. Przeprowadzono także badania ankietowe nt. praktyki stosowania sprzętu ochrony układu oddechowego.

W ramach 2. etapu, na podstawie analizy wyników badań ankietowych i wywiadów prowadzonych na stanowiskach pracy, sformułowano podstawowe funkcje aplikacji, a następnie stworzono 15 algorytmów doboru odpowiedniego wariantu sprzętu ochrony układu oddechowego oraz obliczeń czasu jego bezpiecznego użytkowania w danych warunkach pracy.

Opracowano opis aplikacji, uwzględniono dane techniczne i graficzne jej wersji mobilnej na systemy iOS i Android oraz wersji stacjonarnej do umieszczenia na koncie CIOP-PIB wraz z pakietami instalacyjnymi oraz dokumentacją w postaci kodu źródłowego i instrukcją obsługi. Opracowano pierwszą wersję aplikacji do wybranych środowisk pracy: hodowla zwierząt, oczyszczalna ścieków i sortownia odpadów. Unikalną cechą aplikacji był timer, który odlicza czas do wymiany zastosowanego przez użytkownika sprzętu ochrony układu oddechowego.

W celu opracowania ostatecznej wersji aplikacji w ramach etapu 3. przeprowadzono serię laboratoryjnych testów, ukierunkowanych na ocenę prawidłowości działania aplikacji poprzez symulację różnych warunków jej stosowania w trzech środowiskach pracy. Dokonano weryfikacji technicznej i użytkowej aplikacji, w ramach której m.in. przygotowano wersję anglojęzyczną aplikacji, w tym opisy filtrującego sprzętu ochrony układu oddechowego wraz z ich charakterystyką ochronną, sposobem znakowania i wskazówkami do prawidłowego dopasowania oraz zapisy odnośnie do przeciwskazań do stosowania sprzętu. Wprowadzono także komentarze lektora do filmów instruktażowych obrazujących: zakładanie sprzętu, sprawdzanie organoleptyczne stanu technicznego i dopasowanie części twarzowej sprzętu w celu minimalizacji nieszczelności. Dzięki tej zmianie zapewniona jest dostępność aplikacji dla osób niepełnosprawnych.

W celu weryfikacji aplikacji przez użytkowników końcowych przeprowadzono badania środowiskowe na stanowiskach pracy w gospodarstwie rolnym z województwa łódzkiego, oczyszczalni ścieków Łódzkiej Aglomeracji Miejskiej oraz sortowni odpadów w regionie radomskim. Półmaski użytkowano w dwóch wariantach wyznaczenia czasu bezpiecznego stosowania: (i) zgodnie z rekomendacją specjalisty ds. bhp, (ii) zgodnie z czasem wyznaczonym przy użyciu aplikacji Time4Mask, na podstawie wprowadzonych danych środowiskowych. Próbki półmasek po badaniach poddano ocenie pod względem zanieczyszczenia mikrobiologicznego. We wszystkich środowiskach pracy stwierdzono różnice statystycznie istotne pomiędzy ogólną liczbą bakterii i grzybów w półmasce w zależności od czasu użytkowania półmasek. Ilość mikroorganizmów na półmaskach użytkowanych zgodnie ze wskazaniami aplikacji była w ogólności niższa niż w przypadku dotychczasowego użycia zgodnie z zaleceniami specjalistów ds. bhp w przedsiębiorstwach. Większość uczestników badań uznała stosowanie aplikacji wspomagającej dobór sprzętu ochrony układu oddechowego do zagrożeń biologicznych za celowe. Wskazali oni także na potrzebę poszerzenia funkcji aplikacji o inne rodzaje środków ochrony indywidualnej (ŚOI). Znalazło to wyraz w opracowaniu wskazówek do rozszerzenia aplikacji o moduły związane z innymi środowiskami pracy oraz innymi ŚOI.Zdefiniowano potrzebę rozszerzenia aplikacji o dwa środowiska pracy:ochrona zdrowia i pozyskiwanie energii z surowców naturalnych (bioelektrownie i biogazownie) oraz ujęcie innych ŚOI (odzież ochronna, środki ochrony rąk i nóg, środki ochrony oczu i twarzy). Wskazówki udostępniono na stronie internetowej CIOP-PIB jako ofertę do podjęcia nowego projektu w konsorcjum naukowo-przemysłowym.

 

 

Zadanie 3.SP.07. Przykład treści informacyjno-szkoleniowych zawartych w aplikacji Time4Mask

 

Opracowano multimedialne materiały informacyjno-promocyjne dotyczące aplikacji i na ich podstawie upowszechniono wiedzę o aplikacji na seminariach i konferencjach oraz w Internecie na portalach tematycznych CIOP-PIB, w mediach społecznościowych: Twitter, ResearchGate, Facebook oraz w Newsletterze CIOP-PIB.

Aplikację przekazano do bezpłatnego stosowania poprzez udostępnienie na stronie internetowej CIOP-PIB oraz w sklepach App Store i Google Play pod adresami:

Wyniki zadania przedstawiono w 5 publikacjach naukowych oraz zaprezentowano na 4 konferencjach krajowych i 2 konferencjach międzynarodowych.



Jednostka: Zakład Ochron Osobistych

Okres realizacji: 01.01.2020 – 31.12.2022