Projekty
 
Maksymalizuj
Minimalizuj
Projekty krajowe
Wykaz Projektów
Streszczenie

Opracowanie wytycznych do sprawdzania oraz nauki prawidłowego umieszczania wkładek przeciwhałasowych w zewnętrznym przewodzie słuchowym

Kierownik projektu: dr inż. Emil Kozłowski

Streszczenie projektu:

Celem głównym zadania było opracowanie wytycznych dotyczących sprawdzania oraz nauki prawidłowego umieszczania wkładek przeciwhałasowych w przewodzie słuchowym.

Na podstawie wyników przeprowadzonej w 1. etapie zadania analizy możliwości zastosowania istniejących urządzeń do pomiaru tłumienia ochronników słuchu jako wyposażenia do sprawdzania prawidłowego umieszczania wkładek przeciwhałasowych w przewodzie słuchowym wykazano potrzebę opracowania nowego, służącego do tego celu, urządzenia. W opracowanym urządzeniu, zwanym dalej testerem, zastosowano metodę REAT opierającą się na pomiarach progu słyszenia. Poprawność działania opracowanego testera została sprawdzona poprzez porównanie wyników badań tłumienia dźwięku wkładek przeciwhałasowych otrzymanych za pomocą testera oraz układu odniesienia Norsonic NOR838, który jest systemem opracowanym specjalnie do badań tłumienia dźwięku ochronników słuchu. Otrzymane wyniki świadczą o tym, że opracowany tester może być urządzeniem, za pomocą którego przeprowadzony pomiar tłumienia dźwięku będzie wiarygodny. Dzięki temu może on również służyć jako urządzenie, za pomocą którego można oceniać prawidłowość umieszczania wkładek przeciwhałasowych w zewnętrznym przewodzie słuchowym.

Za pomocą opracowanego testera przeprowadzono badania prawidłowego umieszczania wkładek przeciwhałasowych w zewnętrznym przewodzie słuchowym. W badaniach wykazano, że dopiero po zademonstrowaniu poprawnego sposobu umieszczania wkładek w przewodzie słuchowym 17 z 21 osób potrafiła zrobić to poprawnie. Zapoznanie się z instrukcją dla użytkownika okazało się nie dla wszystkich wystarczające. Jedynie 9 z 21 osób po zapoznaniu się z instrukcją poprawnie umieściło wkładki. Natomiast brak jakiejkolwiek wiedzy o umieszczaniu wkładek powodował, że liczba ta zmniejszała się do 4 osób.

W 2. etapie zadania opracowano zmodyfikowaną wersję testera służącego do badania prawidłowego umieszczania wkładek przeciwhałasowych w zewnętrznym przewodzie słuchowym. W testerze tym, w porównaniu z wersją opracowaną w poprzednim etapie zadania, gdzie zastosowano komercyjnie dostępny wzmacniacz słuchawkowy, użyto rozwiązanie własnej konstrukcji. Ponadto w testerze zastosowano własną konstrukcję układu zasilającego, składającego się z 8 ogniw. W testerze opracowano i zaimplementowano interfejs, za pomocą którego steruje się testerem. Interfejs ten obsługiwany jest za pomocą ekranu dotykowego testera.

  

 

Zadanie 3.SP.06. Tester do sprawdzania prawidłowego umieszczania wkładek przeciwhałasowych w zewnętrznym przewodzie słuchowym

 

W 2. etapie zadania opracowano również wytyczne (w formie broszury) dotyczące sprawdzania oraz nauki umieszczania wkładek przeciwhałasowych w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Znalazły się w niej podstawowe informacje o rodzajach wkładek przeciwhałasowych. Przedstawiono w formie ilustrowanej i opisowej instrukcje umieszczenia wkładek przeciwhałasowych w zewnętrznym przewodzie słuchowym w zależności od rodzaju używanych wkładek przeciwhałasowych. W treści zamieszczono także wskazówki, jak sprawdzać, czy wkładki są prawidłowo umieszczone. W ramach realizacji 2. etapu zadania opracowano także materiały szkoleniowe dla służby bhp z zakresu sprawdzania oraz nauki prawidłowego umieszczania wkładek przeciwhałasowych w zewnętrznym przewodzie słuchowym w formie prezentacji oraz przeprowadzono szkolenie z zakresu sprawdzania i nauki prawidłowego włożenia wkładki.

Wyniki zadania przedstawiono w 2 publikacji naukowych oraz zaprezentowano na 1 konferencji krajowej i 1 konferencji międzynarodowej.



Jednostka: Pracownia Zwalczania Hałasu

Okres realizacji: 01.01.2020 – 31.12.2021