Projekty
 
Maksymalizuj
Minimalizuj
Projekty krajowe
Wykaz Projektów
Streszczenie

Opracowanie wirtualnego asystenta pracy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

Kierownik projektu: mgr Karolina Pawłowska-Cyprysiak

Streszczenie projektu:

Celem głównym zadania było opracowanie aplikacji mobilnej pn. „Wirtualny asystent” dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

W 1. etapie zadania przeprowadzono badania ankietowe wśród pracodawców oraz pracowników pełnosprawnych w celu określenia postaw wobec zatrudnienia osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz przeprowadzono wywiady pogłębione z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i ich opiekunami w celu określenia potrzeb w zakresie funkcjonalności aplikacji „Wirtualny asystent”.

Wyniki badań wykazały, że zarówno pracodawcy, jak i pracownicy pełnosprawni mają bardzo niewielką wiedzę na temat niepełnosprawności intelektualnej, zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami i możliwości tej grupy osób. Postrzegają oni grupę osób z niepełnosprawnościami jako tę o najniższych kompetencjach, niesamodzielną, wymagającą największego wsparcia i wzbudzającą niechęć wśród współpracowników. Z kolei osoby z niepełnosprawnością intelektualną chciałyby pracować, a wsparcie przy wykonywaniu pracy (szczególnie na początku zatrudnienia) jest dla nich ważne. Wsparcie takie według nich powinno opierać się na wskazywaniu: co, w jaki sposób oraz w jakiej kolejności należy wykonywać. Dodatkowo osoby z niepełnosprawnością intelektualną wskazały, że wsparciem takim mogłaby być aplikacja, wskazując na cechy, jakie powinna ona posiadać.

W ramach 2. etapu zadnia na podstawie wskazań osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz opracowania Odważni do pracy. Katalog czynności zawodowych (opracowanie PSONI, z którego wybrano czynności zawodowe) opracowano wstępną wersję aplikacji „Wirtualny Asystent” oraz przetestowano ją w warunkach laboratoryjnych.

Testowanie odbyło się z udziałem 10 osób z niepełnosprawnością intelektualną, opiekuna grupy uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej fundacji ADAPA, trenera pracy z Biura Integracji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych oraz kierownika Fundacji Integracja. Podczas testowania zebrano uwagi dotyczące opisu zadań zawodowych oraz konstrukcji samej aplikacji, jej zrozumiałości i łatwości w obsłudze. Za najbardziej przystępną uznano wersję aplikacji łączącą w sobie grafikę oraz tekst, ponieważ wzmocnienie przekazu grafiką wpływało na lepsze jego zrozumienie i zapamiętanie.

W 3. etapie zadania zmodyfikowano aplikację „Wirtualny asystent” na podstawie informacji uzyskanych podczas testowania w warunkach laboratoryjnych oraz przeprowadzono jej weryfikację na rzeczywistych stanowiskach pracy, w 7 zakładach pracy. W testach wzięło udział 31 osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Podczas testowania obserwowano osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz rozmawiano z nimi na temat obsługi samej aplikacji i jej przydatności. Rozmowy takie prowadzono również z pracodawcami, w których firmach prowadzono testowanie. Na podstawie tych obserwacji oraz rozmów opracowano końcową wersję aplikacji „Wirtualny asystent”, która składa się 6 grup czynności zawierających 42 zadania zawodowe.

 

 

Zadanie 2.SP.25. Ekran startowy aplikacji „Wirtualny asystent”

 

W ramach 3. etapu zadania opracowano również materiały informacyjne o aplikacji „Wirtualny asystent” oraz materiały informacyjne na temat pracy oraz zatrudnienia osób z niepełnosprawnością intelektualną skierowane do pracowników pełnosprawnych i pracodawców, które zawierają informacje o charakterystyce niepełnosprawności intelektualnej, postrzeganiu osób z niepełnosprawnością intelektualną jako pracowników, możliwościach i trudnościach tej grupy oraz wskazania, jak wspierać tę grupę w podejmowaniu i utrzymywaniu aktywności zawodowej. Informacje o opracowanym rozwiązaniu pojawiły się również w mediach społecznościowych CIOP-PIB i Fundacji ADAPA oraz w Kurierze Opolskim w TVP Opole w ramach reportażu z targów dostępności.

Wyniki zdania przedstawiono w 5 publikacjach naukowych oraz zaprezentowano na 5 konferencjach krajowych i 2 konferencjach międzynarodowych.



Jednostka: Pracownia Fizjologii i Higieny Pracy

Okres realizacji: 01.01.2020 – 31.12.2022