Projekty
 
Maksymalizuj
Minimalizuj
Projekty krajowe
Wykaz Projektów
Streszczenie

Opracowanie aplikacji wsparcia diagnostycznego i informacyjnego w procesie podejmowania pracy dla osób z niepełnosprawnościami

Kierownik projektu: mgr Andrzej Najmiec

Streszczenie projektu:

Celem głównym zadania było stworzenie aplikacji wsparcia informacyjnego i praktycznego dla osób z niepełnosprawnościami w procesie podejmowania pracy. W ramach zadania opracowano założenia programu wsparcia osób z niepełnosprawnościami w oparciu o analizę potrzeb i dotychczasowe programy wsparcia, zebrano dane teleadresowe instytucji publicznych i stowarzyszeń oraz centrów informacyjno-doradczych wspierających zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami oraz przeprowadzono ocenę jakości użytkowej aplikacji w grupie 40 osób z niepełnosprawnościami.

 

Zadanie 2.SP.24. Schemat aplikacji Aktywizator+ wspierającej osoby z niepełnosprawnościami w procesie poszukiwania i podejmowania pracy

 

Aplikacja składa się z 3 modułów:

  • informacyjnego – zawierającego informacje dla użytkownika (dane teleadresowe z hiperłączami do stron organizacji pozarządowych, centrów informacyjno-doradczych oraz kontakt telefoniczny w sytuacjach trudnych), a także dla specjalistów oraz doradców zawodowych i pracodawców („Profil zdolności do pracy w oparciu o klasyfikację ICF”, informacje o wykształceniu, doświadczeniach, zainteresowaniach i preferencjach zawodowych),
  • monitorującego – zawierającego okresową ocenę wskaźników gotowości do podejmowania pracy, motywacji i aktywności praktycznej ukierunkowanej na zdobycie zatrudnienia – „Skala samopoczucia oraz dzienniczek emocji”,
  • aktywizującego – zawierającego zadania i ćwiczenia o różnym stopniu trudności określające cele bliskie i dalekie użytkownika, mocne i słabe strony, zadania przygotowujące w procesie zdobywania pracy oraz zasady prowadzenia samodzielnego treningu uważności; poziom trudności zadań jest wybierany przez użytkownika.

Aplikacja wsparcia informacyjnego i praktycznego w procesie podejmowania pracy jest dedykowana dla wszystkich grup osób z niepełnosprawnościami oraz dla osób, które mają trudności w zdobyciu pracy ze względów zdrowotnych.

Ocena jakości użytkowej w grupie 40 użytkowników została przeprowadzona z wykorzystaniem 3 kwestionariuszy: Kwestionariusza Oceny Aplikacji (KOA), Skali użyteczności – System Usability Scale (SUS) oraz Kwestionariusza akceptacji technologii – Technology Acceptance Model (TAM). Ocena potwierdziła zadowalający poziom użyteczności zarówno w ocenie ogólnej (Wynik SUS powyżej 67), jak i w ocenie zamiaru używania, postrzeganej użyteczności oraz postrzeganej łatwości w obsłudze. Zwiększenie grupy użytkowników do 40 osób umożliwiło objęcie większej reprezentacji osób z niepełnosprawnościami z różnymi poziomami funkcjonowania i doświadczenia w obsłudze aplikacji mobilnych.

W ramach realizacji zadania opracowano podręcznik zawierający opis obsługi i zasady stosowania aplikacji z częścią przeznaczoną dla użytkowników i dla specjalistów oraz materiały informacyjne o aplikacji.

Wyniki zadania przedstawiono w 2 publikacjach popularnonaukowych oraz zaprezentowano na 1 konferencji krajowej, a także upowszechniono na targach krajowych i warsztatach krajowych.



Jednostka: Pracownia Psychologii i Socjologii Pracy

Okres realizacji: 01.01.2020 – 31.12.2022