Projekty
 
Maksymalizuj
Minimalizuj
Projekty krajowe
Wykaz Projektów
Streszczenie

Praca 4.0 - nowe formy pracy a dobrostan pracowników

Kierownik projektu: mgr Zofia Mockałło

Streszczenie projektu:

Celem projektu była analiza związków wybranych nowych form pracy z psychospołecznymi warunkami pracy oraz z dobrostanem pracowników. Zmiany zachodzące w środowisku pracy, wynikające z przekształcania się obyczajów i warunków życia, wzrostu konkurencyjności, globalizacji, postępu technologicznego i innowacji wydają się przybierać dziś na sile. Zmiany świata pracy obejmują, obok organizacyjnej struktury pracy, również nowe formy zatrudnienia.

 

Celem 3. etapu realizacji projektu było przeprowadzenie wywiadów indywidualnych, opracowanie aplikacji mobilnej, materiałów informacyjnych oraz materiałów szkoleniowych, przeprowadzenie szkolenia pilotażowego oraz opracowanie publikacji.

Wywiady przeprowadzono w grupie 45 osób pracujących zdalnie, platformowo i jako freelanserzy. Z przeprowadzonych wywiadów wynika, że analizowane formy pracy różnią się od siebie pod wieloma aspektami, lecz mają też swoje części wspólne: wszystkie grupy badanych cenią sobie elastyczność, większą swobodę pracy, możliwość łączenia wykonywania obowiązków zawodowych z obowiązkami prywatnymi czy oszczędność czasu i pieniędzy związaną z brakiem dojazdów do pracy. Freelancerów oraz pracowników platformowych łączy możliwość decydowania o tym, czy chcą podjąć się danego zlecenia. Wadą tych form zatrudnienia – w oczach rozmówców – jest większa niepewność pracy, a także większa odpowiedzialność za wykonywane zlecenia. Freelancerów oraz osoby pracujące zdalnie łączy konieczność szczególnego dbania o rozdzielenie życia zawodowego oraz prywatnego. Analiza wywiadów wskazuje na złożony obraz psychospołecznych zasobów pracy – wsparcia społecznego oraz autonomii pracowników. Z jednej strony istnieją trudności z pozyskaniem wsparcia społecznego w tego rodzaju pracy, z drugiej strony osoby pracujące – zwłaszcza freelancerzy – wkładają wysiłek w nawiązywanie kontaktów, współpracę, otrzymując wsparcie z różnych stron: od klientów, poprzez innych freelancerów, po rodzinę i znajomych. Równocześnie, nie wszystkie osoby potrafią o takie wsparcie zabiegać, czując izolację i obawiając się braku pomocy w razie problemów. Pracownicy platformowi, z racji pracy z ludźmi (klientami), wdrożonymi w niektórych firmach rozwiązaniami, a także mniejszymi wymaganiami poznawczymi pracy, są zadowoleni z otrzymywanego wsparcia i nie muszą wkładać dużego wysiłku w pozyskiwanie go z dodatkowych źródeł. Pojawił się również problem ograniczonej autonomii – gdzie z jednej strony pracownicy cieszą się wysoką elastycznością pracy, a z drugiej są ograniczeni przez klientów czy zarządzanie przez aplikację. Mimo to, te grupy pracowników nie chciałyby przejść na pracę etatową, zwłaszcza gdyby oznaczało to konieczność dojazdów do pracy. Również pracownicy zdalni byli zadowoleni ze swojej formy pracy i nie chcieliby wrócić do biur na stałe.

 

Wyniki wywiadów indywidualnych wraz z wynikami analizy literatury i wynikami badania ilościowego stanowiły podstawę do opracowania produktów.

 

Projekt I.PB.06. Widok zrzutów ekranu opracowanej aplikacji mobilnej

 

Rezultatem ww. analiz było opracowanie informacyjnej aplikacji mobilnej dla osób pracujących w wybranych nowych formach pracy, zawierającej porady i zalecenia służące utrzymaniu ich dobrostanu. Aplikację można pobrać na urządzenia mobilne z systemem operacyjnym Android i iOS. Przygotowano też materiały informacyjne skierowane do pracodawców oraz osób pracujących, zawierające informacje dotyczące wyzwań i zagrożeń związanych z wybranymi nowymi formami pracy, zalecenia dla pracodawców i pracowników dotyczące organizacji pracy oraz metod radzenia sobie z wymaganiami nowych form pracy (wydane w 500 egz. i zamieszczone na stronie internetowej CIOP-PIB). Opracowano również materiały szkoleniowe skierowane do pracodawców, pracowników BHP i HR, które zweryfikowano podczas 1 szkolenia pilotażowego. Wyniki projektu zaprezentowano na 1 międzynarodowej konferencji naukowej oraz 3 konferencjach/seminariach krajowych. Wyniki przedstawiono w 1 publikacji naukowej.



Jednostka: PRACOWNIA PSYCHOLOGII I SOCJOLOGII PRACY

Okres realizacji: 01.01.2020 – 31.12.2022