Zasady organizacji pracy zdalnej |
Organizacja pracy zdalnej przy komputerze – zalecenia dla kadry kierowniczej |
Organizacja pracy zdalnej przy komputerze – zalecenia dla pracownika |
Praca zdalna - Literatura uzupełniająca |
Przykładowe ćwiczenia do wykonywania podczas przerw w pracy |
Ocena ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy zdalnej |
Lista kontrolna do identyfikacji zagrożeń na stanowisku pracy zdalnej przy komputerze |
KARTA OCENY RYZYKA ZAWODOWEGO (wersja 1) |
KARTA OCENY RYZYKA ZAWODOWEGO (wersja 2) |
SPRZĘT KOMPUTEROWY I OPROGRAMOWANIE
Zaleca się, by umożliwić pracownikom wypożyczenie z przedsiębiorstwa niezbędnych urządzeń i oprogramowania na czas wykonywania pracy zdalnej. Organizując pracę zdalną, należy także uwzględnić zapewnienie odpowiedniego sprzętu, dostępu do Internetu i narzędzi komunikacyjnych.
- Monitor
Wielkość i parametry monitora powinny umożliwiać wygodne wykonywanie pracy wzrokowej. Obraz na monitorze powinien być stabilny i czytelny[1]. Odpowiednio ustawiona rozdzielczość monitora, wielkość czcionki i kontrastu umożliwi lepszą koncentrację oraz zapobiegnie nadmiernemu obciążeniu narządu wzroku.
- Oprogramowanie
Oprogramowanie powinno umożliwiać realizację zadań przewidzianych do wykonania. Pracownik powinien dysponować wiedzą, która umożliwi mu posługiwanie się narzędziami niezbędnymi do sprawnego wykonywania pracy zdalnej (szczególnie oprogramowania specjalistycznego). W tym celu powinien uczestniczyć w stosownych szkoleniach.
Pracownikowi należy zapewnić wsparcie informatyczne dostępne w godzinach pracy.
- Inne
Myszka komputerowa powinna być dobrana dla konkretnego użytkownika z uwzględnieniem wielkości ręki. Podczas pracy nie należy przyjmować nienaturalnej pozycji, np. zginać nadgarstka czy nadmiernie wyciągać przedramienia do przodu.
Jeśli chodzi o klawiaturę, należy zwrócić uwagę, aby odległość między środkami klawiszy wynosiła co najmniej 19 mm. Ponadto użytkownik powinien wyraźnie słyszeć i czuć, kiedy klawisz został wciśnięty, gdyż w przeciwnym wypadku ma tendencję do uderzania w klawiaturę nawet kilka razy mocniej niż jest to potrzebne.
Pracownik powinien dysponować łączem internetowym o przepustowości adekwatnej do wykonywanych zadań zawodowych (umożliwiającym zestawienie stabilnego połączenia z pracodawcą) z zapewnieniem bezpieczeństwa przesyłanych danych (np. za pomocą mechanizmów szyfrowania).
[1] Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. nr 148, poz. 973).