Sprawy ogólne BHP
DIABETYK W PRACY

 

Kontrola cukrzycy w miejscu pracy

 

Niektórzy pracodawcy obawiają się, że diabetyk nie będzie tak efektywnie pracował jak zdrowa osoba, ale w związku z rosnącą liczbą zachorowań na cukrzycę, prawie każdy ma w swoim otoczeniu diabetyka, dlatego coraz więcej przedsiębiorców postrzega cukrzycę mniej stereotypowo. Każdy pracodawca powinien być świadomy, że cukrzyca nie wyklucza osób na nią cierpiących z podejmowania pracy zawodowej, a dyskryminacja pracownika z powodu choroby nie powinna mieć miejsca. Kluczem do zrozumienia sytuacji chorego na cukrzycę jest posiadanie przez pracodawcę podstawowej wiedzy o tej chorobie.

Osoba chora powinna zdawać sobie sprawę z faktu, że kontrola choroby odbywa się nie tylko w domu, ale również w miejscu pracy (okresowy pomiar glikemii, przyjmowanie leków, przestrzeganie godzin posiłków, stosowanie diety itp), [15]. Dlatego też, zarówno pracodawca, jak i najbliżsi współpracownicy powinni być poinformowani o występowaniu u pracownika cukrzycy, co ma na celu zapewnienie pomocy w przypadku wystąpienia hipoglikemii. Ukrywanie choroby utrudnia jej samokontrolę, co grozi niedocukrzeniem lub nawet kwasicą. Poza tym, w przypadku utraty przytomności ważne jest, aby współpracownicy wiedzieli, co ją spowodowało i w jaki sposób mogą udzielić osobie chorej pomocy.

Stanowisko pracy osoby chorej na cukrzycę powinno być tak zorganizowane, aby diabetyk w miejscu pracy miał możliwość sprawdzenia poziomu cukru we krwi, wykonania iniekcji insuliny, przyjęcia doustnych leków przeciw-cukrzycowych, czy zjedzenia przekąski poza rutynowym posiłkiem.

Chorzy na cukrzycę niekiedy muszą korzystać z bufetu pracowniczego czy okolicznych parów lub firm cateringowych. Należy w tym przypadku przestrzegać pewnych zasad, a więc m.in. starać się wybierać dania gotowane lub pieczone zamiast smażonych, unikać posiłków typu fast food, pamiętać o przeliczaniu wymienników węglowodanowych.

W pracy każdy chory powinien mieć „akcesoria" niezbędne do codziennej kontroli cukrzycy - glukometr i paski testowe do niego, zapas igieł, insulinę, leki przeciwcukrzycowe itd. (fot. 3.). Należy również pamiętać o przekąskach.


Fot. 3. Glukometr

 

Niestety zwiększony wysiłek fizyczny, czy przewlekły stres w pracy prowadzący do tzw. wyczekania nadnerczy i niedoboru hormonów nadnerczy, w tym przede wszystkim kortyzolu mogą doprowadzić do hipoglikemii. W tabeli przedstawiono najczęściej występujące objawy niedocukrzenia w zależności od typu cukrzycy [7].

Z reguły pacjenci chorujący na cukrzycę wiedzą, jak temu zapobiec oraz jak się zachować w momencie, kiedy do niedocukrzenia już dojdzie. Istnieją jednak okoliczności, w których może dojść do incydentu niedocukrzenia z utratą świadomości. Ważne jest, aby współpracownicy chorego wiedzieli, że stan taki stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia chorego i wezwali pogotowie.

 

 

______________________

 

[7]  Sieradzki J. Cukrzyca - kompendium. Via Medica, Gdańsk3.2009

[15]  Pracuj z cukrzycą. Karta Praw i Obowiązków Pracodawcy i Pacjenta podpisana przez Prezydenta Lecha Wałęsę i prezesa PTD prof. Leszka Czupryniaka w dn. 13.11.2012 r.