Informacje ogólne
Ochrona radiologiczna to całokształt działań i przedsięwzięć zmierzających do zapobiegania narażeniu ludzi i środowiska na promieniowanie jonizujące, a w przypadku braku możliwości zapobieżenia takiemu narażeniu, działania zmierzające do ograniczenia szkodliwego wpływu tego promieniowania na zdrowie przyszłych pokoleń (skutki genetyczne).
W tym celu Międzynarodowa Komisja Ochrony Radiologicznej (ICRP) sformułowała zalecenie, które brzmi: „Nie wolno dopuścić żadnej praktyki związanej z ekspozycją, dopóki praktyka ta nie przyniesie dostatecznej korzyści osobom eksponowanym lub społeczeństwu, przewyższając straty w postaci radiacyjnego uszczerbku na zdrowiu, związanego z tą praktyką”.
Ochrona przed promieniowaniem jonizującym obejmuje tylko te rodzaje źródeł i te sytuacje, które poddają się regulacji. Nie można ograniczać wpływu promieniowania od takich źródeł jak np. zawartość naturalnych radionuklidów w organizmie człowieka (np. 40K, 226Ra) czy promieniowania kosmicznego.
Współczesna ochrona radiologiczna jest oparta na dwóch systemach:
– licencjonowania i nadzoru
– ograniczania dawek.
Zgodnie z wymogami systemu licencjonowania nabywanie, posiadanie, użytkowanie i usuwanie substancji promieniotwórczych (źródeł promieniowania jonizującego) dozwolone jest tylko w ściśle określonych celach, w miejscach odpowiednio do tego zabezpieczonych i wyłącznie przez osoby do tego upoważnione.
System ograniczania dawek praktycznie sprowadza się do:
– ograniczenia wykorzystania źródeł promieniowania jonizującego tylko do przypadków uzasadnionych
– optymalizacji ochrony przed promieniowaniem
– przestrzegania przepisów dotyczących tzw. dawek granicznych.
KSIĄŻKI i WYDAWNICTWA CIĄGŁE
Człowiek i promieniowanie jonizujące
Andrzej Z. Hrynkiewicz (red.)
Instytut Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
|
Ochrona radiologiczna w pracowni rentgenowskiej
- Vademecum inspektora ochrony radiologicznej
R. Gorczyca, K. Wisniewski, K. Pachocki, Z. Rózycki
Bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna
Biuletyn informacyjny Państwowej Agencji Atomistyki
|