Ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenia fizyczne

 

Aktywność fizyczna przyczynia się do neurogenezy, do tworzenia się nowych połączeń neuronalnych w hipokampie i korze przedczołowej. Ćwiczenia wpływają na nastrój poprzez uwalnianie neuroprzekaźników: serotoniny, dopaminy i noradrenaliny oraz na procesy poznawcze, prowadząc do wzrostu czujności i uwagi, poprawy w zakresie funkcji wykonawczych. Treningi fizyczne łagodzą objawy depresji. Mają działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe. Redukują napięcie mięśni, zwiększają stężenie m.in. serotoniny, poprawiają zdolność do samokontroli. Nadmierny stres prowadzi do wzrostu produkcji kortyzolu. Jego duże stężenie utrudnia proces uczenia się, zaś utrzymywanie się tego stężenia przez długi czas na wysokim poziomie przyczynia się do zaniku hipokampu. Funkcje pamięci są także upośledzone w wyniku zarówno dużego, jak i małego stężenia noradrenaliny. Dopamina również odgrywa dużą rolę w procesie pamięci20.

 

Wykazano, że podejmowanie się nawet niezbyt częstej aktywności fizycznej wpływa korzystnie na stan zdrowia psychicznego, redukuje objawy depresyjne i lękowe, chroni przed rozwojem depresji, jednocześnie przyczyniając się do zapobiegania obniżeniu sprawności poznawczej będącej nieodłącznym elementem zaburzeń depresyjnych i lękowych. Trzeba podkreślić, że aktywność fizyczna mierzona liczbą dziennie wykonanych kroków wpływa na ochronę przed pojawieniem się objawów depresyjnych. Co ciekawe, wykazano, że o 50 % spada częstość występowania objawów depresyjnych u osób, które wykonują dziennie minimum 7500 kroków w porównaniu z osobami, które wykonują poniżej 5000 kroków dziennie21.

W badaniach wykazano, że pojedyncza sesja treningu siłowego wpływa na ogólną zdolność poznawczą, a głównie na różne aspekty funkcji wykonawczych22. Dowiedziono także, że 12 miesięcy treningu siłowego podejmowanego raz lub dwa razy w tygodniu przyczyniło się do poprawy w zakresie funkcji wykonawczych u kobiet w starszym wieku, a efekt ten utrzymywał się też 2 lata po zakończeniu treningów. Trenowanie dwa razy w tygodniu poprawia pamięć i przyczynia się do redukcji atrofii istoty białej mózgu23.

Trening aerobowy także przynosi korzystne efekty dla funkcjonowania pamięciowego, funkcji wykonawczych, zdolności psychoruchowych i szybkości reagowania. Przyczynia się do wzrostu objętości hipokampu, co oznacza lepszą pamięć przestrzenną, pamięć zdarzeń24. Wykazano, że wyższa wydolność sercowo-naczyniowa, która wynika z praktykowania ćwiczeń aerobowych, jest powiązana z lepszym wykonaniem zadań angażujących funkcje wykonawcze25.

 

____________________________

 

  1. Arden, J.B. dz. cyt.
  2. Azar, D., Ball, K., Salmon, J. The association between physical activity and depressive symptoms in young women: a review. Mental Health and Physical Activity 2008,1: 82-8.
  3. Wilke, J., Giesche, F., Klier, K., Vogt, L., Herrmann, E., Banzer, W. Acute Effects of Resistance Exercise on Cognitive Function in Healthy Adults: A Systematic Review with Multilevel Meta-Analysis. Sports Medicine 2019,49(6): 905-916.
  4. Best, J.R., Chiu, B.K., Liang Hsu C., Nagamatsu, L.S., Liu-Ambrose, T. Long-term effects of resistance exercise training on cognition and brain volume in older women: results from a randomized controlled trial. Journal of the International Neuropsychological Society 2015,21: 745-56.
  5. Netz, Y. Is There a Preferred Mode of Exercise for Cognition Enhancement in Older Age?–A Narrative Review. Frontiers of Medicine 2019,6,57.
  6. Pentikainen, H., Savonen, K., Ngandu, T., Solomon, A., Komulainen, P., Paajanen, T., i in. Cardiorespiratory Fitness and Cognition: Longitudinal Associations in the FINGER Study. Journal of Alzheimer’s Disease 2019, 68(3): 961-8.
 
0
0
0
1
9
7
6
2