Charakter zadań: praca z ludźmi, z danymi i z rzeczami

Charakter zadań: praca z ludźmi, z danymi i z rzeczami

 

W jednym z badań, w którym aktywność zawodową kategoryzowano pod względem złożoności zadań związanych z danymi, rzeczami i ludźmi, sprawdzano wpływ tych kategorii na sprawność poznawczą 1.



Te trzy kategorie pracy oznaczały odpowiednio wymagania pracy związane z operowaniem złożonymi danymi i rzeczami oraz częstymi kontaktami z ludźmi w ramach pracy. Ujawniono, że osoby wykonujące zawody, które wymagały wykonywania zadań związanych z danymi o wyższym poziomie złożoności, miały lepszą i bardziej wydajną pamięć, lepszy był też ich ogólny stan psychiczny. Osoby wykonujące pracę o większej złożoności zadań z udziałem ludzi miały lepszą szybkość przetwarzania, jak również wyższe wyniki w teście MMSE (z ang. Mini-Mental State Examination – krótka skala oceny stanu umysłowego), czyli teście przesiewowym sprawdzającym funkcjonowanie poznawcze. Natomiast osoby, które wykonywały pracę o większej złożoności rzeczy, miały gorszą szybkość przetwarzania i pamięć oraz niższe wyniki w MMSE.

 

___________________________________

 

  1. A.P. Lane, T.D. Windsor, R. Andel, M.A. Luszcz. Is Occupational Complexity Associated with Cognitive Performance or Decline? Results from the Australian Longitudinal Study of Ageing. Gerontology, 2017, 63(6).
 
0
0
0
1
9
7
2
3