Niezbędne inwestycje w aktywizację pracowników starszych

Niezbędne inwestycje w aktywizację pracowników starszych

 

Na potrzebę korzystania z potencjału bardziej doświadczonych osób w miejscu pracy wskazywano już w 2018 r. w badaniu Deloitte "Voice of the Workforce in Europe". Jak pokazują statystyki, 77% pracowników w wieku do 50 lat planuje aktywność zawodową przynajmniej do 65. roku życia. Osoby z tej grupy wiekowej są coraz częściej skłonne do późniejszego wyjścia z rynku pracy i z entuzjazmem podchodzą do rozwoju zawodowego.


 

Kompetencje tych pracowników nie są wykorzystywane, choć są oni bardzo dobrze przygotowani i zmotywowani, a ich oczekiwania w zakresie wynagrodzenia i czasu pracy są bardziej elastyczne niż w przypadku młodszych pracowników. Ponadto rzadziej negatywnie postrzegają swoją pracę i zdają sobie sprawę z tego, że nauka nowych umiejętności jest kluczowa dla rozwoju zawodowego. Niestety, ankietowani przyznają, że pracodawcy często nie dają im możliwości pozyskania nowej wiedzy i nowych umiejętności podczas szkoleń: 40% osób powyżej 55. roku życia w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miało okazji do uczestniczenia w jakichkolwiek szkoleniach zawodowych, w tym w kursach, seminariach, zajęciach online czy konferencjach.

W związku z tym, jak utrzymują autorzy raportu, pracodawcy powinni wprowadzić zmiany w modelach biznesowych, co spowoduje: lepszą integrację z rynkiem pracy osób 50+, większe inwestycje w aktywizację zawodową, bardziej efektywne i zrównoważone wykorzystywanie elastycznych form zatrudnienia oraz zachęcanie do ciągłej nauki

 

__________________________

 

Report "Voice of the Workforce in Europe", Deloitte Insights, 2018

 
0
0
0
0
9
8
6
1