Osoby 60+ wciąż sprawne i chętne do pracy

Osoby 60+ wciąż sprawne i chętne do pracy

 

Autorzy raportu1 wskazują, że brak kompetencji potrzebnych w gospodarce cyfrowej jest (obok wykluczenia komunikacyjnego i problemów zdrowotnych) jedną z barier strukturalnych aktywności gospodarczej seniorów. Do tego dochodzą jeszcze ograniczenia behawioralne, jak np. oddziaływanie negatywnych stereotypów czy niedostosowanie procesów pośrednictwa pracy do sposobu decydowania charakterystycznego dla seniorów. Analitycy PIE podkreślają, że popularne stereotypy dotyczące osób 60+ (np. mniejsza motywacja do pracy, niechęć do udziału w szkoleniach, rozwoju kariery i zmian, słaba kondycja zdrowotna) nie znalazły potwierdzenia w badaniach.

 

Wręcz przeciwnie: 90% seniorów deklaruje, że żyje w poczuciu sensu życia i lubi dzielić się wiedzą i doświadczeniem z innymi. Aż 85% potwierdza chęć do nauki nowych rzeczy, a 82% jest zdania, że ma jeszcze w życiu wiele do zrobienia. Aż 60% pozytywnie ocenia swój stan zdrowia, a 68% – sprawność fizyczną. Na obniżone poczucie sensu i słabszy potencjał do doskonalenia umiejętności i rozwoju skarżą się seniorzy, którzy niekorzystnie oceniają swój stan zdrowia. Natomiast mniejszy stres i większe zadowolenie z pracy towarzyszą tym seniorom, którzy mają możliwość korzystania z elastycznych form pracy i wykonują swoje obowiązki w niepełnym wymiarze godzin. Z badań wynika, że osoby starsze mają lepsze predyspozycje do zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej niż osoby wchodzące w wiek produkcyjny.

– Wśród najważniejszych rekomendacji dotyczących możliwości pełniejszego wykorzystania potencjału seniorów znajdują się przede wszystkim: wdrożenie kompleksowej strategii zwalczającej stereotypy na temat seniorów wśród pracodawców i samych seniorów, modyfikacje w procesach pośrednictwa pracy, zwiększające szansę powrotu na rynek pracy, wizualizacja konsekwencji możliwego przejścia na emeryturę, wykorzystanie społeczności lokalnych do angażowania seniorów w działalność gospodarczą oraz wprowadzenie mechanizmu stopniowego przechodzenia na emeryturę. Istotnym czynnikiem poprawiającym status seniorów byłyby także działania na rzecz podniesienia ich kompetencji w podejmowaniu decyzji związanych z kontynuacją aktywności zawodowej – mówi Radosław Zyzik, analityk z zespołu ekonomii behawioralnej PIE.

 

___________________________

 

  1. Raport „Behawioralnie o polityce aktywizacji seniorów” oraz z policy paper „Srebrząca się gospodarka. Jak uwolnić potencjał seniorów?” PIE, https://pie.net.pl/polska-gospodarka-potrzebuje-potencjalu-seniorow-a-tylko-co-szosty-polak-w-wieku-60-pracuje
 
0
0
0
0
9
8
2
1