Obowiązki osoby prowadzącej jacht
1. Za bezpieczeństwo żeglugi jest odpowiedzialny kapitan jachtu (kierownik statku).
2. Każdy jacht żaglowy i motorowy powinien być wyposażony w środki ratunkowe lub asekuracyjne oraz w środki przeciwpożarowe, zgodnie z wpisem w dokumencie rejestracyjnym lub w karcie bezpieczeństwa jachtu. - Sprawdź czy na jachcie jest wystarczająca ilość środków ratunkowych
3. Podczas żeglugi musi być prowadzona ciągła obserwacja akwenu, w tym innych jednostek plywających.
4. Do obowiązków kapitana statku (kierwonika statku) należy zapoznanie załogi z zasaadami użytkownia środków bezpieczeństwa będących w wyposażeniu jachtu oraz z procedurami alarmowymi.
5. Osoba nieumiejąca pływać przebywając na pokładzie statku powinna mieć na sobie kamizelkę ratunkową (odpowiednio dobraną do wzrostu i masy ciała).
6. O założeniu srodków asekuracyjnych, kamizelek ratunkowych lub szelek bezpieczeństwa przez członków załogi umiejących pływać decyduje kapitan statku.
7. Za bezpieczeństwo w zorganizowanych formach szkolenia żeglarskiego oraz motorowodnego i narciarstwa wodnego jest odpowiedzialny kierownik wzszkolenia egalrskiego lub motorowodnego. Osoby które nie ukonczyly 16 roku zycia, majace uprawnienia żglarza jachtowego moga żeglowac pod nadzorem, tylko w porze dziennej oraz na akwenach na ktorych molwie jest podjecie natychmiastowej akcji ratowniczej.
Posiadanie wymaganych kwalifikacji do uprawiania żeglarstwa stwierdza się nadaniem odpowiedniego patentu żeglarskiego Polskiego Związku Żeglarskiego (PZŻ).
W Polsce zostały określone m.in. następujące patenty żeglarskie:
a) żeglarza jachtowego,
b) sternika jachtowego,
c) jachtowego sternika morskiego,
d) kapitana jachtowego.
Pływanie "na silniku"
Niestety ze względu na tłok na przystaniach i w portach wyposażenie jachtu w silnik stało się koniecznością. Oczywiście silnik ten powinien pełnić jedynie funkcję pomocniczą, pomagając przy manewrach np. w porcie.