Międzynarodowa Organizacja Pracy (International Labour Organization – ILO)

 

 

W dniach 19–25.06.2022 w Genewie odbyło się spotkanie ekspertów rządowych (prof. Rafał L. Górny z CIOP-PIB), grupy pracodawców i pracowników ze wszystkich kontynentów zorganizowane przez  International Labour Organization (ILO) w celu opracowania „Technicznych wytycznych dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przed zagrożeniami biologicznymi”, które mają być stosowane w krajach członkowskich ILO. Przyjęte trójstronne wytyczne są pierwszymi w historii ILO dedykowanymi wyłącznie dla tego rodzaju ryzyka. Zapewniają konkretne porady, zgodne z międzynarodowymi standardami pracy, dotyczące zapobiegania i kontrolowania urazów, chorób i zgonów związanych z narażeniem na zagrożenia biologiczne w środowisku pracy. Obejmuje to zagadnienia związane z: obowiązkami i prawami właściwych organów, pracodawców, służb medycyny pracy i pracowników, zarządzaniem ryzykiem w miejscu pracy, nadzorem zdrowotnym nad pracownikami oraz gotowością i reagowaniem na sytuacje awaryjne.

Wytyczne definiują zagrożenie biologiczne jako wszelkie drobnoustroje, komórki lub inne materiały organiczne, które mogą być pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub ludzkiego, w tym takie, które zostały zmodyfikowane genetycznie i mogą powodować szkody dla zdrowia ludzkiego. Może to obejmować między innymi bakterie, wirusy, pasożyty, grzyby, priony, materiały zawierające DNA, płyny ustrojowe, alergeny i toksyny - zarówno zakaźne, jak i niezakaźne zagrożenia biologiczne mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia w wielu sektorach i miejscach pracy na całym świecie. Szacuje się, że same choroby zakaźne spowodowały globalnie 310 tysięcy zgonów związanych z pracą w 2021 r., z czego 120 tysięcy było spowodowanych przez COVID-19.

Wytyczne zostały stworzone na podstawie decyzji podjętej na 331. sesji Organu Zarządzającego ILO w 2017 r. na podstawie sugestii Trójstronnej Grupy Roboczej ds. Mechanizmu Przeglądu Standardów.