Bezpieczeństwo Pracy - Nauka i Praktyka - archiwum online

 
Streszczenia roczników
2024 - 1999
Wybierz rocznikWybierz numer


BEZPIECZEŃSTWO PRACY - NAUKA I PRAKTYKA

NR 3(606) MARZEC 2022




  • Biofilm jako zagrożenie w zakładach produkcji i przetwarzania żywności
    dr n. tech. ANNA ŁAWNICZEK-WAŁCZYK , prof. dr hab. n. med. RAFAŁ L. GÓRNY , s. 10-15
  • Cyberprzemoc w miejscu pracy – na podstawie przeglądu najnowszej literatury
    MAGDALENA WARSZEWSKA-MAKUCH, s. 16-19
  • Wpływ nawiewu bocznego wspomagającego na skuteczność usuwania zanieczyszczeń powietrza ze stanowiska spawalniczego
    dr inż. TOMASZ JANKOWSKI , mgr inż. PIOTR SOBIECH , s. 20-25
  • Biofilm jako zagrożenie w zakładach produkcji i przetwarzania żywności
    dr n. tech. ANNA ŁAWNICZEK-WAŁCZYK , prof. dr hab. n. med. RAFAŁ L. GÓRNY

    Rozwój mikroorganizmów tworzących biofilm na powierzchniach użytkowych w zakładach produkcji i przetwarzania żywności często prowadzi do jej psucia oraz stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia człowieka są biofilmy wytwarzane przez chorobotwórcze bakterie, takie jak Campylobacter jejuni, patogenne szczepy Escherichia coli, Listeria monocytogenes, Pseudomonas aeruginosa, Salmonella enterica, Staphylococcus aureus czy drożdże z rodzaju Candida. Celem artykułu jest przybliżenie czytelnikom wiedzy na temat mechanizmów powstawania biofilmów, zagrożeń wynikających z rozprzestrzeniania się biofilmotwórczych patogenów, a także metod zapobiegania i usuwania biofilmu w zakładach produkcji i przetwórstwa żywności.

     

     

     

     

    DOI: 10.54215/BP.2022.03.6.Lawniczek-Walczyk



    Cyberprzemoc w miejscu pracy – na podstawie przeglądu najnowszej literatury
    MAGDALENA WARSZEWSKA-MAKUCH

    W ciągu kilku ostatnich lat zmiany technologiczne radykalnie zmodyfikowały sposób pracy. W dzisiejszych czasach wielu pracowników komunikuje się ze współpracownikami za pomocą nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Zmiany te wpływają również na problematykę przemocy w pracy. Wyniki badań pokazują, że cyberprzemoc w miejscu pracy może występować z większą intensywnością niż tradycyjny mobbing, a brak przygotowania przedsiębiorstwa do radzenia sobie z tym problemem może mieć szkodliwy wpływ nie tylko na efektywność pracowników, lecz także na poziom ich zaangażowania. W artykule podjęto próbę wyjaśnienia zjawiska cyberprzemocy w pracy, przy czym skoncentrowano się zwłaszcza na różnicach w stosunku do mobbingu. Ponadto przedstawiono negatywne skutki cyberprzemocy zarówno dla indywidualnych pracowników, jak i dla całej organizacji.

     

     

     

    DOI: 10.54215/BP.2022.03.7.Warszewska-Makuch



    Wpływ nawiewu bocznego wspomagającego na skuteczność usuwania zanieczyszczeń powietrza ze stanowiska spawalniczego
    dr inż. TOMASZ JANKOWSKI , mgr inż. PIOTR SOBIECH

    Prawidłowe zaprojektowanie systemu wentylacji na stanowisku spawania wymaga ustalenia przepływu dymów spawalniczych oraz określenia podstawowych parametrów procesowych spawania. Na podstawie przeglądu rozwiązań wentylacyjnych, stosowanych do ochrony człowieka przed zanieczyszczeniami powietrza, występującymi podczas prac spawalniczych oraz przeprowadzonej analizy środowiska pracy spawaczy, wytycznych oraz dokumentów normatywnych, możliwy jest wybór najlepszego wariantu przepływu powietrza przez urządzenia i odciągi miejscowe. Dotychczasowe rozwiązania dotyczące instalacji wentylacji stanowisk spawalniczych okazują się nie w pełni skuteczne pod kątem wychwytywania cząstek pyłów i dymów spawalniczych. Jeżeli już zapewniają efektywne usuwanie dymów spawalniczych, wymagane jest zastosowanie dużych strumieni powietrza wywiewanego. Na podstawie wyników badań stwierdzono, że wspomaganie bocznym nawiewem umożliwia zwiększenie skuteczności wychwytu i zmniejszenie czasu przepływu dymów spawalniczych ze strefy roboczej spawania do strefy górnej. Zastosowanie nawiewu wspomagającego pozwoliło na poprawienie zasięgu skutecznego działania odciągu miejscowego w procesie spawania.

     

     

     

     

    DOI: 10.54215/BP.2022.03.8.Jankowski