Niebezpieczeństwa prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu przez kierowców nie trzeba udowadniać. Najlepiej pokazują to statystyki wypadkowe. W 2010 r. policja odnotowała 3 486 wypadków (8,9% ogółu), w których zginęły 352 osoby, a rannych zostało 4 397 osób (8,9%). Pomimo tego, że w wymienionych statystykach rok 2010 był najlepszym od 1975r., liczby ofiar i poszkodowanych nadal przerażają. Przerażająca jest również liczba ujawnionych kierowców kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu – łącznie policjanci zatrzymali ponad 166 tys. nietrzeźwych kierowców.
Każda ilość spożytego alkoholu wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka. Cząsteczki alkoholu zawarte w piwie, winie czy wódce nie wymagają trawienia tak jak pozostała zawartość tych napojów. Są bardzo małe i zostają bezpośrednio wchłonięte przez organizm. Za pośrednictwem krwiobiegu trafiają szybko do mózgu, a tam dzięki właściwościom chemicznym oddziałują na psychikę i zachowanie człowieka.
Alkohol jest „usypiaczem i znieczulaczem”. Oddziaływanie na mózg jest stopniowe i zaczyna się od ośrodków sprawujących kontrolę nad różnymi czynnościami. Powoduje czasowe wyzwolenie niektórych zahamowań i dlatego wypicie pierwszych kieliszków odczuwane jest jako stan ożywienia, pobudzenia i ekscytacji. Dalsze spożywanie alkoholu prowadzi do uśpienia i zatrzymywania kolejnych czynności mózgu, aż do stanu utraty równowagi i koordynacji, śpiączki, czasem nawet zatrzymania procesów niezbędnych do życia. (Slajd 8) (Slajd 9)

Slajd 8
W sytuacji prowadzenia pojazdu przez kierowcę, wcześniejsze spożycie alkoholu powoduje szereg zmian w procesie odbioru i przetwarzania informacji oraz w procesach zachowania:
- pogarsza koordynację ruchów,
- pojawiają się trudności w wykonywaniu kilku czynności jednocześnie,
- wydłuża czas reakcji,
- powoduje pogorszenie wzroku – problem z dostrzeżeniem szczegółów,
- zawęża normalne pole widzenia,
- powoduje błędną ocenę odległości i szybkości

Slajd 9
W naszym społeczeństwie panuje wiele fałszywych przekonań i mitów związanych z alkoholem. Dotyczą one skutków picia alkoholu oraz sposobów na trzeźwienie.
Mity dotyczące alkoholu:
- Spacer na świeżym powietrzu otrzeźwi mnie
Ani oddziaływanie świeżego powietrza, ani zimnego prysznica nie przyspiesza procesu trawienia alkoholu.
- Nie mam daleko do domu, spokojnie dojadę
Jazda po alkoholu jest zawsze niebezpieczna. A zagrożeniem nie są patrole policji lecz zaburzona sprawność kierowcy. Po alkoholu nie trudno znaleźć się w rowie.
- Wytrzeźwieję, gdy napiję się kawy.
Kawa nie usuwa alkoholu z organizmu. Kofeina zawarta w kawie może zmniejszyć odczucie senności wywołane alkoholem. Jednak nie powoduje wytrzeźwienia.
- Będę jechał wolno i ostrożnie, to nic złego się nie stanie
Alkohol powoduje błędną ocenę odległości i szybkości, opóźnia reakcje. Kierowca po alkoholu już sam dla siebie jest niebezpieczny.
- Piwo bezalkoholowe mogę pić w dowolnych ilościach. Pijam jedynie słabe drinki.
Piwo bezalkoholowe również zawiera do 1,5% alkoholu. Wypicie większej ilości skutkuje podobnie jak po wypiciu normalnego piwa. Np. 1l piwa 1% zawiera 1 porcję standardową, a 750 ml piwa 1,5% zawiera 1,13 porcji standardowej. Organizm może nie zdążyć zneutralizować spożytego alkoholu na bieżąco. Dodatkowo dwutlenek węgla znajdujący się w napojach gazowanych przyśpiesza odczucie działania alkoholu, ale nie powoduje jego szybszego rozkładu.
- Jeśli dużo zjem mogę więcej wypić
Alkohol jest szybko wchłaniany do krwiobiegu, a tylko niewielka jego część przedostaje się przez ścianki żołądka. Duża ilość trawionego jedzenia może rozcieńczyć alkohol, ale go nie usunie ani nie zneutralizuje.
- Więcej ważę - mogę więcej wypić
Z reguły osoby drobnej budowy ciała (szczególnie kobiety) szybciej odczują efekt oddziaływania alkoholu w organizmie. Wielkość i waga ciała nie wpływają jednak na szybkość przemiany alkoholu i nie gwarantują trzeźwości.
(Slajd 10)

Slajd 10
Nietrzeźwy kierowca jest zagrożeniem na drodze nie tylko dla nas ale również dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jak postępować w sytuacji, gdy mamy szereg oznak, że za kierownicą samochody siedzi nietrzeźwy kierowca.
Jak rozpoznać nietrzeźwego kierowcę?
- wjeżdża na sąsiadujące pasy jezdni lub jedzie niewłaściwą stroną jezdni,
- zatacza bardzo szerokie łuki przy skręcaniu,
- jedzie bardzo powoli,
- zatrzymuje się lub hamuje gwałtownie i bez jednoznacznego powodu,
- zmienia tempo jazdy nieadekwatnie do sytuacji drogowej,
- z opóźnieniem reaguje na sytuacje na drodze,
- jest nadmiernie pobudliwy,
- jedzie biernie za jakimś pojazdem,
- skręca ostro i/lub tam gdzie jest zakaz wjazdu,
- jedzie bez świateł, nie używa kierunkowskazów.
Jeśli jesteś przekonany, że na drodze spotkałeś nietrzeźwego kierowcę, natychmiast powiadom policję podając kolor i markę samochodu, numer rejestracyjny, miejsce spotkania i kierunek jazdy. Dzięki Twojej reakcji ktoś może żyć dłużej.