Cyberprzemoc w pracy – cyfrowa rzeczywistość, realne zagrożenie
10 kwietnia 2025 r., godz. 10:00–11:30
>> Zobacz raport „Cyberprzemoc w pracy” (pdf) <<
opracowany przez CIOP-PIB, ogłoszony 10 kwietnia 2025 r.
Zapraszamy do udziału w webinarze pt. „Cyberprzemoc w pracy – cyfrowa rzeczywistość, realne zagrożenie”, który odbędzie się 10 kwietnia 2025 r. w godzinach 10:00 – 11.30
W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowych coraz częściej mierzymy się z wyzwaniami związanymi z cyberprzemocą w miejscu pracy. Podczas webinaru przyjrzymy się temu zjawisku z różnych perspektyw – psychologicznej, prawnej oraz praktycznej – a także omówimy najnowsze dane z raportu CIOP-PIB, który będzie miał wtedy swoją premierę.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona – prosimy o wcześniejszą rejestrację pod linkiem:https://enewsroom.pl//transmisje/rejestracja/21
Agenda:
10.00 Otwarcie spotkania
– Agnieszka Szczygielska, Dyrektorka CIOP-PIB
10.05 Cyberprzemoc – czym jest, jaka jest jej skala i konsekwencje. Dane z raportu CIOP-PIB
– dr Magdalena Warszewska-Makuch, CIOP-PIB
10.25 Cyberprzemoc a mobbing – aspekty prawne
– dr Barbara Godlewska-Bujok, Uniwersytet Warszawski, Wydział Zarządzania
10.45 Cyberprzemoc w pracy nauczycieli
– dr hab. inż. Łukasz Tomczyk, prof. UJ, Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego
11.10 Cyberprzemoc – narastające zagrożenie?
– Martyna Różycka, Kierownik Działu Reagowania na Nielegalne Treści w Internecie Dyżurnet.pl,
Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy (NASK-PIB)
11.30 Podsumowanie webinaru
– dr Magdalena Warszewska-Makuch, CIOP-PIB
Prelegenci
 |
1. Dr Magdalena Warszewska-Makuch – CIOP-PIB
Psycholożka pracy w Pracowni Psychologii i Socjologii Pracy CIOP-PIB, doktor nauk społecznych. Specjalizuje się w badaniach nad przemocą w miejscu pracy, szczególnie mobbingiem – jego źródłami i konsekwencjami. Prowadzi również prace badawcze w obszarze psychospołecznych zagrożeń oraz dobrostanu pracowników. Członkini International Association on Bullying and Harassment at the Workplace. Psychoterapeutka psychodynamiczna w trakcie szkolenia. Autorka raportu “Cyberprzemoc w pracy”.
|
 |
2. Dr Barbara Godlewska-Bujok – Uniwersytet Warszawski
Adiunkt w Katedrze Prawnych Problemów Administracji i Zarządzania, Wydział Zarządzania UW, doktor nauk prawnych. Jej zainteresowania naukowe obejmują aksjologię i praktykę prawa pracy, prawo socjalne oraz sytuację kobiet na rynku pracy. Autorka licznych publikacji z zakresu prawa pracy i prawa spółdzielczego. Członkini Rady ds. Kobiet w Szkolnictwie Wyższym i Nauce przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego, od 2024 roku pełni także funkcję Wiceprzewodniczącej Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP.
|
 |
3. Dr hab. inż. Łukasz Tomczyk, prof. UJ – Uniwersytet Jagielloński
Profesor w Instytucie Pedagogiki UJ, ekspert w dziedzinie edukacji medialnej i społecznej. Znalazł się w gronie 2% najbardziej wpływowych naukowców świata według rankingu Stanforda i Elsevier (2022). Posiada dwa doktoraty – z filozofii (Uniwersytet Karola w Pradze) i nauk społecznych (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), jest także inżynierem informatyki. Autor licznych monografii, redaktor prac zbiorowych, wykładowca i badacz z międzynarodowym doświadczeniem.
|
 |
4. Martyna Różycka – NASK-PIB
Związana z NASK od 2007 roku, od 2015 kieruje zespołem Dyżurnet.pl realizującym zadania CSIRT NASK. Od 2024 roku zasiada w zarządzie międzynarodowego stowarzyszenia INHOPE, wspierającego walkę z seksualnym wykorzystywaniem dzieci w sieci. Odpowiada za projekty edukacyjne i technologiczne z zakresu bezpieczeństwa online młodych użytkowników. Rozwija narzędzia wykorzystujące AI do identyfikacji nielegalnych treści. Absolwentka MBA – Transformacja Cyfrowa.
|
Webinar jest organizowany w ramach europejskiej kampanii „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”.
Opublikowanie raportu, przygotowanego przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, wpisuje się w obchody Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy pod hasłem „Cyfryzacja i sztuczna inteligencja – nowa era pracy”, przypadającego na 28 kwietnia 2025 r.