Stanowiska pracy
OSŁONY W MEBLARSTWIE

 

Konserwacja i kontrola osłon

 

W przypadku ogrodzeń ochronnych w zakładach przemysłu meblowego należy sprawdzać przede wszystkim, czy nie poluzowały się elementy mocujące poszczególne segmenty ogrodzenia do pionowych słupków wspornikowych oraz elementy mocujące słupki do podłoża. Zdarza się, że operatorzy w celu uniknięcia każdorazowego zatrzymania maszyny przy konieczności wejścia w strefę niebezpieczną pozostawiają rozkręcone lub poluzowane przęsła ogrodzenia, umożliwiając w ten sposób swobodny dostęp do maszyny w trakcie jej pracy. Stwarza to bardzo niebezpieczną sytuację dla osób postronnych, które w trakcie przebywania w pobliżu maszyny mogą próbować oprzeć się o ogrodzenie. Należy więc systematycznie kontrolować stan połączeń przęseł ogrodzenia, a w przypadku wystąpienia nieprawidłowości natychmiast je naprawiać. Po zaistniałych uderzeniach w ogrodzenie wskutek kolizji z wewnątrzzakładowymi środkami transportu, maszynami lub materiałami obrabianymi należy sprawdzić, czy nie zostało uszkodzone wypełnienie segmentu ogrodzenia lub przejezdnego ekranu albo jego konstrukcja nośna.

 

Innym niebezpiecznym zachowaniem operatorów jest demontowanie w zamkach bezpieczeństwa w drzwiach ochronnych rygla i umieszczanie go na stałe w tym zamku. Pozwala im to na swobodny dostęp do maszyny w trakcie jej pracy. Należy eliminować takie niebezpieczne sytuacje poprzez systematyczną kontrolę.

 

Elementy ruchome drzwi dostępu do strefy chronionej ogrodzeniem ochronnym powinny być konserwowane (smarowane), a wyłączniki w osłonach blokujących i blokujących z ryglowaniem sprawdzane:

  • w przypadku osłon blokujących przez otwarcie drzwi blokujących w trakcie ruchu maszyny. Maszyna powinna się zatrzymać. Po zatrzymaniu, przy otwartej osłonie blokującej nie powinno być możliwości uruchomienia maszyny
  • w przypadku osłon blokujących z ryglowaniem przez próbę otwarcia osłony w trakcie pracy maszyny. Próba taka powinna zakończyć się niepowodzeniem. Otwarcie osłony powinno być możliwe dopiero po całkowitym zatrzymaniu ruchu maszyny. Przy otwartej osłonie blokującej z ryglowaniem nie powinno być możliwości uruchomienia maszyny.

 

W warunkach użytkowania w zamkniętych i zadaszonych pomieszczeniach zakładów przemysłu meblowego stałe elementy ogrodzeń ochronnych (segmenty, słupki) zwykle nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych.