ERGONOMIA STANOWISK KOMPUTEROWYCH 2017

 

Wyposażenie stanowiska pracy z komputerem

 

Aby możliwe było przyjęcie wygodnej, nieobciążającej pozycji ciała, umożliwiające częste jej zmiany konieczne jest wyposażenie stanowiska w odpowiednie ergonomiczne meble i sprzęt komputerowy. Wymiary i zakresy regulacji mebli powinny być odpowiednio dostosowane do wymiarów antropometrycznych pracownika i w idealnej sytuacji dobierane bezpośrednio dla konkretnego pracownika. Można jednak określić podstawowe zalecenia odnośnie do wyposażenia, które będzie odpowiednie dla większości pracowników. Jedynie podane poniżej wymiary i regulacje odnoszą się do osób, które wymiarami ciała mieszczą się między 10 a 90 centylem populacji.

 

Biurko powinno spełniać następujące kryteria:

  • wymiary blatu co najmniej 100 x 80 cm,
  • regulacja wysokości umożliwiająca wykonywanie pracy zarówno w pozycji siedzącej jak i stojącej (w zakresie około od 55 do 120cm),
  • jasny kolor,
  • zaokrąglone brzegi.

 

 

Krzesło biurowepowinno być wyposażone w:

  • regulację wysokości siedziska (zwykle w zakresie od 40 do 50 cm),
  • wyprofilowane oparcie odpowiednio do lordozy lędźwiowej,
  • regulację wysokości oparcia (o co najmniej 5-7 cm) i kąta pochylenia oparcia (zwykle w zakresie od 90 do 110 stopni od płyty siedziska),
  • podłokietniki umożliwiające przysunięcie się do biurka, sięgające mniej więcej od oparcia do połowy siedziska (niezbyt długie),
  • regulację wysokości podłokietników i odległości między nimi.

Do pracy wykonywanej przez dłuższy czas warto wybrać krzesło, które spełnia bardziej szczegółowe wymagania zawarte w normie PN-EN 1335-1:2004.

 

Krzesło może być wymiennie wykorzystywane z klękosiadem lub np. piłką rehabilitacyjną. Jednak te urządzenia nie powinny być jedynym wyposażeniem stanowiska biurowego – odpowiednie regulowane krzesło powinno być wyposażeniem obowiązkowym przy pracy siedzącej wykonywanej przez znaczną część zmiany roboczej.

 


Podnóżki powinny mieć powierzchnię oparcia o wymiarach co najmniej 45 x 35 cm oraz kąt regulacji w zakresie 5-15°. Należy z nich korzystać w przypadku, gdy wysokości powierzchni roboczej (biurka) nie da się regulować lub zakres regulacji jest niewystarczający. Szczególnie przydatne są dla osób niższych.

 


Monitor

Z punktu widzenia obciążenia narządu wzroku ważny jest monitor: zarówno jago ustawienie jak i parametry obrazu. Rozdzielczość ekranu monitora powinna być taka, by zapewnić  ostry obraz. Wadą wysokiej rozdzielczości jest to, że gdy rozmiar ekranu jest niezmieniony, wyświetlane obrazy są mniejsze. Najważniejsze cechy monitora to: kontrast powyżej 1000:1, jasność min. 250 cd/m2 (w przypadku jasno oświetlonych pomieszczeń ta wartość powinna być większa), najlepiej jasna, nie odbijająca światła obudowa oraz  zużycie energii poniżej 25 W.

Na monitor należy patrzeć z odległości około 60 – 70 cm. Optymalna odległość oczu od monitora może być określana dwojako:

  • w oparciu o wielkość znaków na ekranie – powinna być od nich ok. 150 razy większa (jeśli np. znaki mają 4 mm, odległość od ekranu powinna wynosić 60 cm).,
  • w oparciu o wielkość monitora – powinna wynosić co najmniej 1,5 długości przekątnej monitora.

 

Myszka powinna być dobrana dla konkretnego użytkownika z uwzględnieniem wielkości ręki. Podczas pracy z myszką nie należy przyjmować statycznej, nienaturalnej pozycji, np. wyciągać lub skręcać nadgarstka czy przedramienia.

Ergonomicznie zaprojektowana klawiatura pomaga zapobiec napięciu mięśni ponieważ dzięki niej przedramię i nadgarstek znajdują się w lepszej pozycji względem siebie. Odległość między klawiszami na klawiaturze musi wynosić co najmniej 19 mm. Podczas wprowadzania tekstu użytkownik powinien wyraźnie słyszeć i czuć, kiedy klawisz został wciśnięty. W przeciwnym wypadku użytkownicy mają tendencję do uderzania w klawiaturę nawet do 3,9 razy mocniej niż jest to konieczne.

 

Odpowiednie ułożenie ręki i nadgarstka mogą zapewnić podkładki zarówno pod myszkę jak i przed klawiaturą. Należy mieć jednak świadomość, że w ostatnim czasie pojawiły się głosy, że mogą one powodować nadmierny ucisk w nadgarstku. Dlatego też ich stosowanie jest raczej sprawą indywidualną, zależną od komfortu konkretnego użytkownika.